McDonald’s w Watykanie

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W należącej do Watykanu kamienicy koło placu Świętego Piotra otwarty został bar sieci McDonald’s. Przeciwko takim planom przez kilka miesięcy protestowała część dostojników kościelnych i mieszkańców tej okolicy. Nowy bar włoskie media nazwały McVatican.

Sumy, za jaką wynajęto lokal na parterze o powierzchni 538 metrów kwadratowych, nie podano oficjalnie. Włoskie media informują, że jest to kwota około 30 tys. euro miesięcznie.

Polemika rozpoczęła się w październiku, gdy pojawiły się pierwsze informacje o wynajmie lokalu przy ulicy Borgo Pio tuż koło placu Świętego Piotra. W tej samej kamienicy mieszka kilku ważnych dostojników Kurii Rzymskiej. Budynkiem zarządza urząd Apsa, czyli Administracja Dziedzictwa Stolicy Apostolskiej.

Przeciwko umieszczeniu tam baru protestowali przede wszystkim mieszkający w pobliżu kościelni hierarchowie. Kardynał Elio Sgreccia powiedział w jednym z wywiadów, że otwarcie tego lokalu w takim miejscu to “aberracja”. Podkreślano, że nie licuje to z powagą miejsca.

Niezadowolenie wyrażał też komitet mieszkańców domów przy Borgo Pio, którzy napisali w tej sprawie list do papieża Franciszka. Mieszkańcy argumentowali, że sieć szybkiej obsługi przyniesie tej części miasta „degradację” i naruszy jej wizerunek oraz „artystyczne i kulturowe dziedzictwo”.

Fot. Thomas Hawk, flickr.com

McDonald’s w Watykanie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze