Męczeństwo św. Maksymiliana Kolbego częścią polskiej tożsamości

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
„Znajdujemy się w miejscu, które z jednej strony jest ważnym symbolem naszej trudnej polsko-niemieckiej historii, z drugiej – partnerstwa polsko-niemieckiego” – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas rozmów z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem, które odbyły się 20 sierpnia w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia.

Miejsce spotkania nie było przypadkowe i zostało wybrane na osobistą prośbę ministra niemieckiego. Minister Czaputowicz zwrócił uwagę, że miejsce wspólnych rozmów jest „ważnym symbolem naszej trudnej polsko-niemieckiej historii”. „Męczeństwo św. Maksymiliana Kolbego stało się częścią polskiej historii, polskiej tożsamości. Wybór tego miejsca, Harmęży, jako miejsca naszego spotkania traktujemy jako oddanie hołdu tej wielkiej postaci, a także jako wyraz szacunku dla wszystkich polskich ofiar niemieckich, nazistowskich zbrodni podczas drugiej wojny światowej” – powiedział szef polskiego MSZ. Z kolei minister spraw zagranicznych Niemiec wyraził wdzięczność stronie polskiej za zorganizowanie spotkania w podoświęcmskim Centrum św. Maksymiliana.

Harmęże: minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas oraz gwardian o. Piotr Cuber przed spotkaniem przy wejściu do Centrum Św. Maksymiliana w miejscowości Harmęże koło Oświęcimia, fot. Andrzej Grygiel, PAP

Polsko-niemieckie spotkanie w Harmężach było okazją do poruszenia aktualnych kwestii dwustronnych‎ i międzynarodowych. Wizyta miała podkreślić także wagę, jaką oba państwa przywiązują do kultury pamięci, oraz poczucie odpowiedzialności za przekazanie zobowiązania do jej kultywowania przyszłym pokoleniom.

Sparaliżowany artysta
W trakcie pobytu w prowadzonym przez franciszkanów centrum ministrowie wspólnie zwiedzili wystawę „Klisze pamięci. Labirynty”. Po ekspozycji oprowadzał gości gwardian harmęskiego klasztoru, o. Piotr Cuber (OFMConv). Składająca się z ponad 250 kompozycji rysunkowych wystawa autorstwa Mariana Kołodzieja, jednego z pierwszych więźniów Auschwitz-Birkenau, przedstawia jego niezwykłą interpretację obozowego dramatu. W misternie skomponowanych rysunkach stałym motywem jest postać franciszkańskiego męczennika z Auschwitz, o. Maksymiliana Kolbe. Ekspozycja powstawała od 1995 r. Dwa lata wcześniej artysta doznał częściowego paraliżu. Po tym zdarzeniu zdecydował się za pomocą języka plastyki opowiedzieć o swych doświadczeniach obozowych. W ramach rehabilitacji, na małych kartkach zaczął rysować ołówkiem przywiązanym do ręki.

Zdjęcie: fragment wystawy „Klisze pamięci”

Wystawę „Klisze pamięci. Labirynty”, mieszczącą się w podziemiach podoświęcimskiego klasztoru, niemal codziennie zwiedzają grupy zorganizowane i turyści indywidualni z całego świata, a zwłaszcza z Europy i Ameryki Północnej. Ekspozycja, jako miejsce edukacji młodzieży, jest również stałym elementem programów działalności Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec poprzedził pobyt delegacji niemieckiej w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Zobacz także
Wasze komentarze