kard. Stefan Wyszyński, fot. Flickr/EpiskopatNews

Medytacje nad myślą bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego w Bieszczadach

Działające w Bieszczadach od ponad pięciu lat Stowarzyszenie „Ośrodek Myśli Prymasa Stefania Wyszyńskiego” zorganizowało – jak co pół roku – spotkanie ekspertów, członków Stowarzyszenia i innych osób zainteresowanych myślą błogosławionego patrona tej organizacji.

Od trzech lat takie spotkania skupione są wokół prezentacji i omawiania kolejnych zawołań Ślubów Jasnogórskich, które stały się też hasłami kolejnych lat jednego z największych dzieł Prymasa Tysiąclecia – Wielkiej Nowenny przed Tysiącleciem Chrztu Polski. Spotkanie rozpoczęło się w sobotę 23. września 2023 r. w Klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy, gdzie Stowarzyszenie ma swoją siedzibę, od seminarium naukowego z cyklu: „Wielka Nowenna 1957-1966 – Znaczenie i wyzwanie dla teraźniejszości. Rozważania nad wezwaniem trzeciego roku Wielkiej Nowenny 1959/1960, cz. II”.

>>> Kard. Wyszyński – duchowy prekursor święta św. Józefa Robotnika

Przypomnijmy, że wezwanie to brzmiało:

„Święta Boża Rodzicielko i Matko Dobrej Rady! Przyrzekamy Ci z oczyma utkwionymi w Żłóbek Betlejemski, że odtąd wszyscy staniemy na straży budzącego się życia. Walczyć będziemy w obronie każdego dziecka i każdej kołyski, równie mężnie, jak Ojcowie nasi walczyli o byt i wolność Narodu, płacąc obficie krwią własną. Gotowi jesteśmy raczej śmierć ponieść, aniżeli zadać śmierć bezbronnym. Dar życia uważać będziemy za największą łaskę Ojca wszelkiego życia i za najcenniejszy skarb Narodu.”

Hasło zaś roku III-go Nowenny – 1959/60 – nawiązujące do tego wezwania, to:

„Życie jest światłością ludzi – Rok życia, obrona życia duszy i ciała”

Podczas Seminarium wysłuchano trzech referatów. Rozpoczął ks. prof. Paweł Bortkiewicz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, przedstawiając odczyt: „Ziemia Polska ma być ziemią żywych, a nie umarłych. Przesłanie III roku Wielkiej Nowenny Tysiąclecia.” Autor przedstawił główny zarys pogłębionego nauczania Prymasa Wyszyńskiego na temat świętości i niepowtarzalnej wartości każdego ludzkiego życia, jego sensu i potrzeby obrony, przypominając także o oczywistym już w dzisiejszych czasach, potwierdzonym przez naukę, jego początku, od którego zaczyna się niezbywalne prawo do życia każdego człowieka.

fot. Flickr/EpiskopatNews

Kolejny referat przedstawił dr Piotr Zakrzewski z UKSW: „O katolickiej woli życia – kilka refleksji na kanwie nauczania na kanwie nauczania Prymasa Wyszyńskiego” Myślą przewodnią wystąpienia stał się tytuł listu pasterskiego biskupa Wyszyńskiego „O katolickiej woli życia”. Słowa te nie dotyczą tylko obrony życia nienarodzonych, lecz zachęcają każdego katolika, by z nadzieją głosił Chrystusa zmartwychwstałego w świecie, który bardzo często zatrzymuje się na grobie – na tym, co przemijające i chwiejne. Wola życia zachęca nas do przyjęcia szerszej perspektywy, by mimo trudnych okoliczności, z nadzieją wypatrywać wieczności. Jest to zadanie postawione każdemu człowiekowi, rodzinie i narodowi. Myśl Wyszyńskiego pozostaje aktualna i dziś – w warunkach świata postpandemicznego i ogarniętego na znacznym obszarze wojną, kiedy wielu ludzi straciło nadzieję i żyje jedynie „tu i teraz”.

Z kolei dr hab. Aneta Gawkowska – Dziekan Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW – przedstawiła referat pt. „Obrona życia, ale jaka? Myśli nt. hasła III roku Wielkiej Nowenny”, w którym w kilku punktach podjęła refleksję nad różnymi sposobami traktowania życia we współczesności w zestawieniu z tym, jak na problem życia i jego początków patrzono w mentalności społeczeństwa polskiego połowy ubiegłego wieku. Przytoczyła m.in. jedną z biologicznych definicji życia, nawiązała do współczesnych wyzwań jak pojawienie się i upowszechnienie się stosowania metody poczęć in vitro, stosunek do życia wśród młodzieży z problemem prób samobójczych. Nawiązała także do hasła poprzedniego roku Nowenny, wskazując na interpretację przyjęcia życia innych i swojego jako daru motywowanego Miłością, co jedynie stanowić może antidotum na ludzki głód życia pełnią.

Fot. Flickr/EpiskopatNews

Po obiedzie uczestnicy spotkania przenieśli się na Górę Grzywacką, wchodząc na którą rozważali modlitewnie kolejne stacje Drogi Krzyżowej prowadzonej przez ks. prof. Pawła Bortkiewicza. Spotkanie zwieńczył wspaniały Koncert Krzysztofa Cugowskiego „W Hołdzie Prymasowi Tysiąclecia”, który odbył się w obecności paru tysięcy widzów pod gołym niebem w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu pod Jasłem. Cugowski zaprezentował zestaw swych największych przebojów, które wydał niedawno na płycie pt. „50/70 – Moje najważniejsze” wydanej dla upamiętnienia rocznicy pracy na scenie i urodzin. Towarzyszył mu „Zespół Mistrzów”.

Koncert, również zorganizowany przez Stowarzyszenie i jego prezesa Adama Pęzioła choć dla szerszej publiczności, a sponsorowany m.in. przez PZU, był dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem artystycznym i duchowym.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze