Metropolita Sawa, fot. PAP/Paweł Supernak

Metropolita Sawa w orędziu na Boże Narodzenie: dbajmy o zachowanie bogactwa duchowego i tradycji

W czasach licznych doświadczeń dbajmy o zachowanie bogactwa duchowego, tradycji, kultury, obyczajów, które otrzymaliśmy od przodków – zaapelował do wiernych i duchowieństwa zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa. Podkreślił znaczenie rodziny i jej życia religijnego.

W poniedziałek przypada wigilia świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. W tym terminie obchodzą je w Polsce prawosławni i staroobrzędowcy. Według danych soboru biskupów polskiej Cerkwi, ponad 90 proc. prawosławnych parafii w kraju stosuje w życiu religijnym właśnie kalendarz juliański.

Dzieje się tak zwłaszcza we wschodniej części Polski, w tym w województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych.

>>> Przemyśl: prawosławni poświęcili wodę nad rzeką San w uroczystość Jordanu [+GALERIA]

Orędzie zwierzchnika Cerkwi w Polsce, skierowane do wiernych i duchowieństwa, opublikowało w poniedziałek Radio Orthodoxia, nadająca z Białegostoku (również w internecie) pierwsza w kraju prawosławna rozgłośnia radiowa.

„Uczmy się mądrości Bożej i stawajmy się apostołami we współczesnym świecie (…). W czasach licznych doświadczeń dbajmy o zachowanie bogactwa duchowego, tradycji, kultury, obyczajów, które otrzymaliśmy od przodków” – zaapelował metropolita Sawa. Zachęcał, aby prawosławna rodzina była miejscem „wychowania młodego pokolenia, źródłem miłości do Boga, Cerkwi i drugiego człowieka”.

fot. PAP/Artur Reszko

„Przed wielkością Bożą skłaniamy swoje kolana, pamiętając słowa Chrystusa: ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata. Świadomość ta wzmacnia nas w trudnych czasach, kiedy ludzkość doświadcza wojen, terroryzmu, ekstremizmu, szerzącej się sekularyzacji” – podkreślił.

Abp Sawa mówił, że miniony 2024 rok był szczególnym czasem dla Kościoła prawosławnego w Polsce, który świętował wówczas stulecie uzyskania autokefalii, czyli samodzielności. „Uroczystości rocznicowe odbyły się w centrach diecezjalnych, poszczególnych parafiach. Na św. Górze Grabarce miały miejsce uroczyste nabożeństwa dziękczynne, z postawieniem stu krzyży jako dar wdzięczności Bogu za jego łaski, które on okazał Cerkwi w tym minionym okresie” – dodał.

Życzył wiernym i duchowieństwu, by 2025 rok był „błogosławionym czasem pokoju dla każdego z nas, naszej ojczyzny i współczesnego świata”.

Prawosławie jest drugim, co do liczby wiernych, wyznaniem w Polsce. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 roku przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze