Mężczyzno! Bądź tak męski jak święty Józef! 

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dziś obchodzimy uroczystość świętego Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Kim był i dlaczego dzisiaj cały Kościół mówi tylko o nim?  

Choć w całym Piśmie Świętym poświecono mu dokładnie 26 wierszy, a jego imię wymienia się tylko 14 razy – to jest jednym z najważniejszych mężczyzn w historii zbawienia świata. Gdyby nie jego praca, dziś nie moglibyśmy mówić o Świętej Rodzinie z Nazaretu.  

Narzeczona w ciąży 

A teraz wyobraź sobie, że jesteś młodym i zdolnym cieślą. Zakochujesz się w olśniewająco pięknej kobiecie. Snujecie plany na przyszłość. Nie możesz doczekać się ślubu. W końcu się zaręczacie. Pewnego dnia jednak ona przychodzi Ci powiedzieć, że jest w ciąży. Co więcej, że wciąż jest dziewicą. Tak właśnie rozpoczyna się najpiękniejsza historia na świecie. W międzyczasie Józefowi śni się anioł, który potwierdza słowa Maryi i radzi Józefowi, co dalej robić. Jadą więc z Maryją na spis powszechny w Betlejem (Bêṯ Leḥem – hebr. Dom Chleba). Tam rodzi się Jezus.  

Być ojcem 

Kim naprawdę był Józef? Dzisiaj można powiedzieć, że miał rodzinny biznes. Był cieślą i miał własną pracownię. Wiązał swoje plany z Maryją. Kiedy ona przychodzi mu powiedzieć, że ma dziecko z kimś innym, ten – z pewnością po wielu wewnętrznych zmaganiach – nie opuścił jej, a nawet usunął się w cień, by nie narażać jej na plotki czy zhańbienie. Chyba naprawdę musiał ją mocno kochać. Ze względu na prawo żydowskie, mimo iż nie jest biologicznym ojcem Jezusa, nazywany jest jego ojcem, ponieważ był prawomocnym małżonkiem Maryi. Gdy urodził się Jezus, Józef wychował Go jak swojego syna. Razem z Maryją stworzyli rodzinę. W dodatku świętą.  

Patron Kościoła 

Dzisiaj święty Józef z Nazaretu jest patronem dziewic, ciężarnych, pracowników, a nade wszystko Kościoła Powszechnego. Rodzina, jaką stworzył z Maryją i Jezusem, nie tylko jest wzorem dla współczesnych rodzin. Jest także obrazem Kościoła jako wspólnoty wierzących ludzi. Ojcowie Kościoła wielokrotnie podkreślają, że nieprzypadkowo Bóg wybrał Józefa. Był on najpokorniejszym mężczyzną na ziemi, a jego prawdziwie czysta miłość stała się najdoskonalszą cnotą. Bóg wiedział, co robi. Dzisiaj o Józefie mówi się, że jest pierwszym spośród wszystkich świętych mężczyzn. Święta Teresa z Avila pisała nawet, że o cokolwiek modliła się do Pana Boga za jego wstawiennictwem, zawsze to otrzymywała. Tak bardzo jej pomagał, że św. Teresa nazwała właśnie jego imieniem wszystkie karmelitańskie klasztory. On stał się również patronem wszystkich jej dzieł.  

Chciejmy za jego wstawiennictwem modlić się za nasze rodziny (które mamy lub będziemy mieć). On z pewnością nam pomoże.  

Mężczyzno! Bądź tak męski jak święty Józef! 
6 (100%) 6 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze