Miasteczko Powstańcze to część obchodów 106. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. [+GALERIA]
Koncerty, pokazy historycznego sprzętu wojskowego czy warsztaty m.in. kaligrafii przygotowali organizatorzy Miasteczka Powstańczego, które w sobotę zacznie działać na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wydarzenie jest częścią obchodów 106. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Organizujący obchody Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego poinformował, że Miasteczko Powstańcze na MTP będzie działać w sobotę i niedzielę, od godz. 12 do wieczora. Wydarzenie zainauguruje grudniowe świętowanie zwycięskiego zrywu.
W ramach miasteczka przygotowano koncerty m.in. Carli Fernandes, Oskara Cymsa czy zespołu Audiofeels. Odwiedzający MTP będą też mogli wziąć udział w warsztatach m.in. kaligrafii, pierwszej pomocy, alfabetu Morse’a, tkania rozet czy gwary poznańskiej. W miasteczku będzie działać poczta powstańcza, escape room i szpital polowy. Z kolei Wielkopolskie Muzeum Niepodległości na swoim stoisku będzie prezentować oryginalną armatę z okresu I wojny światowej i Powstania Wielkopolskiego. Dodatkowo, organizatorzy rozdadzą mieszkańcom 5 tys. powstańczych flag.
>>> Do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 spływają pamiątki z kraju i ze świata
Osoby, które przyjadą na wydarzenie pociągami regionalnymi otrzymają zaświadczenie uprawniające do bezpłatnego powrotu składami Kolei Wielkopolskich i Polregio. Zainteresowani promocją powinni zgłosić się z biletem na stoisko przewoźnika.
Główne obchody 106. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się 27 grudnia o godz. 16.40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu.
Informacje o wydarzeniach związanych z Powstaniem Wielkopolskim i obchodami 106. rocznicy jego wybuchu można znaleźć na stronie 27grudnia.pl.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część regionu.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
Galeria (14 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |