Św. Rita, fot. Wikipedia

Miasto św. Rity czeka na papieża Leona XIV

Miasto „świętej od spraw beznadziejnych” liczy, że stanie się celem rychłej pielgrzymki Leona XIV. 22 maja przypada święto św. Rity, które rokrocznie ściąga do tego miejsca tysiące czcicieli augustiańskiej zakonnicy. Dwa dni później obchodzona będzie 125. rocznica jej kanonizacji, której dokonał Leon XIII. 

„Byłby to znak bliskości z augustiańską wspólnotą i licznymi pielgrzymami, którzy co roku przybywają tu z całego świata” – podkreślił ojciec Giustino Casciano, rektor sanktuarium św. Rity z Cascii. Cascia jest położona w regionie Umbria, w prowincji Perugia. Jest to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na mapie Włoch, które co roku odwiedza ponad milion pątników z całego świata. Święta augustianka nazywana jest „drogocenną perłą Umbrii”, czyli regionu Włoch, w którym leży Cascia.

Rocznica kanonizacji dokonanej przez Leona XIII

„24 maja będziemy obchodzić 125. rocznicę kanonizacji świętej Rity przez Leona XIII. Mamy nadzieję, z całego serca, że papież Leon XIV przybędzie z tej okazji. Byłoby to niezwykłe wydarzenie dla całej wspólnoty w Cascii, która z niecierpliwością oczekuje wizyty pierwszego augustiańskiego papieża w historii” – powiedział zakonny współbrat papieża. Ojciec Casciano podkreślił, że byłby to „symboliczny gest, który jeszcze bardziej wzmocniłby więź między papieżem a jego augustiańskimi korzeniami, znak bliskości z ziemią świętej Rity i pobożności, która co roku przyciąga tysiące pielgrzymów z całego świata”.

>>> 8 westchnień do św. Rity

o. Giustino Casciano, fot. EmmeTV/YouTube

W rozmowie z agencją włoskiego episkopatu „SIR”, rektor sanktuarium wyznał, że oczekiwanie na wizytę papieża rośnie z każdym dniem, chociaż wciąż nie ma żadnych oficjalnych znaków zapowiadających jej realizację. Towarzyszy mu modlitwa. „Każdego dnia, podczas nowenny do św. Rity, pielgrzymi proszą o możliwość zobaczenia papieża Leona XIV właśnie w Cascii, być może w tę wyjątkową rocznicę. Byłby to znak wielkiego przywiązania i duchowej jedności” – podkreślił zakonnik.

Emocje związane z wyborem Leona XIV

Ojciec Casciano wyznał, że wybór kard. Roberta Prevosta był ogromną niespodzianką i wielką radością: „Zaraz po jego wyborze zgromadziliśmy się w bazylice na dziękczynnym różańcu. Przybyły również władze Cascii i wielu mieszkańców. Zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę, aby wymienić nasze emocje, naszą radość, naszą wdzięczność Bogu za to, co właśnie się wydarzyło. I ta radość wciąż trwa. To była prawdziwa niespodzianka”. Zakonnik dodał, że miał w sercu ukryte pragnienie, by pierwszy w historii augustianin został papieżem i o to się modlił w czasie trwania konklawe.

fot. EPA//VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież, augustianie i Cascia

Więź między Leonem XIV a wspólnotą augustianów jest zakorzeniona w czasie i była wzmacniana przez lata poprzez stałą i głęboką współpracę. Jako Przeor Generalny Zakonu Świętego Augustyna, przyszły papież kilkakrotnie odwiedził Cascię. Szczególnie wzruszające były obchody święta świętej Rity, kiedy to kard. Prevost uczestniczył w procesjach i liturgiach ku czci tej jednej z najpopularniejszych świętych na świecie, umacniając duchową więź, która dziś odżywa z większą intensywnością.

Jego bliskość ze wspólnotą z Cascii przełożyła się również na konkretne gesty: w 2012 r. to on zezwolił na powstanie Fundacji Świętej Rity, odpowiadając na prośbę sióstr augustianek, które pragnęły lepiej zorganizować dzieła charytatywne zrodzone z tradycji św. Rity. Wśród promowanych inicjatyw centralną rolę odegrał projekt Dopodinoi, innowacyjny model co-housingu dla młodych dorosłych ze spektrum autyzmu, który wciąż się rozwija.

Imię, które przeszło do historii

Ojciec Casciano podkreśla znaczenie wyboru przez papieża imienia Leona XIV: „Bardzo nam się ono spodobało, ponieważ Leon XIII był papieżem, który zapragnął odrestaurować augustiańską bazylikę San Pietro in Ciel d’Oro (Świętego Piotra w „Złotym Niebie”) w Pawii. To on chciał, aby Arka św. Augustyna z jego kośćmi została przeniesiona tam, gdzie pierwotnie stała i ponownie wezwał nas, augustianów, do opieki nad grobem naszego założyciela”.

Sanktuarium św. Rity z Cascii, fot. Sterling Lanier/unsplash

Zakonnik wskazał, że ta historyczna więź, która sięga czasów renowacji bazyliki w Pawii, znajduje swój najsilniejszy symbol właśnie w Cascii: „Święta Rita została kanonizowana w Roku Świętym 1900 przez Leona XIII. Kiedy papież Prevost wybrał to imię, poczuliśmy, że związek z Cascią i jej korzeniami stał się jeszcze silniejszy”.

Kanonizacja świętej Rity

Święta Rita z Cascii została ogłoszona świętą 24 maja 1900 roku. Do jej kanonizacji przyczyniła się jej reputacja „świętej od rzeczy niemożliwych” oraz liczne cuda przypisywane jej wstawiennictwu. Od tego czasu każdego roku tysiące pielgrzymów przybywa do Cascii, aby oddać jej cześć, zwłaszcza w dniu jej święta 22 maja. Jej przesłanie pojednania i nadziei nadal inspiruje wiernych na całym świecie. Jej historia życia sprawia, że wspominana jest jako ta, która potrafiła przebaczać w stopniu heroicznym.

„Jesteśmy przekonani, że nasza święta znajdzie sposób, aby Leon XIV przybył do Cascii. Czujemy to w naszych sercach” – powiedział ojciec Casciano.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze