Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy komentarz do zamieszania wokół Konwencji Stambulskiej. „Nie ulega wątpliwości, że z przemocą należy walczyć, jednak konwencja stambulska jest niezgodna z polskim porządkiem konstytucyjnym i opiera się na ideologii” – uważa Bogumił Łoziński. Marcin Cielecki pisze z kolei o odpoczynku w klasztorze. „Nie dla mnie egzotyczne piękno, nie pragnę nowych potraw i nie pożądam kolejnej kolekcji zdjęć do pokazywania w towarzystwie. Wyruszam bowiem w podróż najbardziej ekstremalną: od teraz, przez kilka dni, będę żył ciszą, samotnym sam na Sam, wstawał i kładł się zgodnie z rytmem liturgii godzin. Jestem w klasztorze klauzurowym i to od lat jest najważniejszy punkt moich wakacji” – czytamy.

Idziemy

W jaki sposób inna budowa mózgu u kobiet i u mężczyzn wpływa na różnice we wrażliwości, myśleniu i działaniu każdej z płci wyjaśnia psycholog Magdalena Jagiełło w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim. „Aby sprostać samotności mężczyzny, Bóg nie stworzył jeszcze jednego mężczyzny, tylko kobietę!” – biblijny opis stworzenia człowieka analizuje ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Niedziela

„Kiedy kilka tygodni temu, w czasie najważniejszej „narodowej debaty”, którą raz na pięć lat jest kampania prezydencka, stanął przez chwilę temat ideologii LGBT. Obóz liberalny przekonywał, że to temat zastępczy, sztuczny, nierealny, bo prawdziwe problemy i dylematy są gdzie indziej” – pisze Tomasz Musiał w tekście „LGBT to nie jest temat zastępczy”. „Obraza, drwina i szyderstwo to współczesna broń w rękach ludzi obojętnych religijnie, dla których Bóg jest nieprzydatny” – pisze z kolei w edytorialu ks. Jarosław Grabowski.

Przewodnik Katolicki

W nowym wydaniu „Przewodnika Katolickiego” przeczytamy o tym jak na Węgrzech wyglądało przejmowanie nieprzychylnych władzom mediów. „O metodzie przejmowania nieprzychylnych mediów, uciszaniu i ograniczaniu pluralizmu medialnego na Węgrzech z dr. Dominikiem Héjjem – politologiem, analitykiem Instytutu Europy Środkowej, redaktorem naczelnym portalu www.kropka.hu rozmawia Hubert Ossowski. O dogmacie o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny pisze z kolei ks. Mirosław Tykfer.

Tygodnik Powszechny

„Tygodnik Powszechny” dostarcza nam w tym tygodniu bardzo konkretnych i niepokojących danych o cukrze. Okazuje się, że w ciągu ostatnich 25 lat spożycie „białej śmierci” wzrosło w Polsce radykalnie. „Coraz lepiej rozumiemy niszczycielskie skutki spożywania nadmiernych ilości cukru. Wiemy już też, dlaczego uzależnia nie gorzej od alkoholu” – pisze Bartosz Kabała. Przeczytamy również reportaż Joli Szymańskiej „Ale nas zbaw ode złego”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze