Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszym „Gościu Niedzielnym” ks. Wiesław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego archidiecezji łódzkiej, mówi o budowaniu wspólnoty parafialnej, jej zadaniach ewangelizacyjnych i najważniejszym wyzwaniu duszpasterskim dla polskiego Kościoła. Andrzej Grajewski pisze z kolei o Janie Pawle II. „W setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II w Niemczech i Rosji ukazały się ważne książki na jego temat. Świadczą o ciągle żywej fascynacji polskim papieżem i stanowią istotny przyczynek do dyskusji o roli Jana Pawła II w przemianach, jakie dokonały się w czasie jego pontyfikatu” – czytamy.
Idziemy
W najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” przeczytamy o bohaterach czasu pandemii. „Stoją na pierwszym froncie walki o zdrowie człowieka. Co lekarze i pielęgniarki opowiadają o swojej pracy w czasie pandemii” – przedstawia w swoim reportażu Irena Świerdzewska. Ponadto kilku specjalistów szuka odpowiedzi na pytanie o to, jak się bronić przed epidemią. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się prof. Włodzimierz Gut, wirusolog, prof. Janusz Marcinkewicz, immunolog i Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia.
Niedziela
„Jeśli nie chcemy tylko sentymentalnie wspominać Jana Pawła II, powinniśmy się przejąć jego nauczaniem” – podkreśla w edytorialu do najnowszej „Niedzieli” ks. Jarosław Grabowski. „Nie wolno pozwolić, by stał się on tylko historyczną postacią, papieżem z przeszłości. Powinien być dla nas, a dzięki nam także dla młodego pokolenia, inspirującym autorytetem, wymagającym nauczycielem, którego dobrze pamiętamy, który nie tylko uczył, ale wielu nauczył i dlatego pozostawił niezatarty ślad w naszej pamięci” – zaznacza redaktor naczelny.
Przewodnik Katolicki
W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” przeczytamy komentarz Tomasza Królaka do najnowszej encykliki papieża Franciszka. „Encyklika Fratelli tutti to z jednej strony smutna, ale i prawdziwa fotografia naszej cywilizacji. Z drugiej, to apel i propozycja, jak ten świat odmieniać. Nawet jeśli teraz wydaje się, że to utopia” – czytamy. „Pandemia mocno wpłynęła na duszpasterstwo w Polsce. Pokazała, że część tradycyjnej aktywności trzeba zastąpić nowymi propozycjami. Być może nawet doroczną kolędę” – pisze za to w swoim tekście ks. Artur Stopka.
Tygodnik Powszechny
W „Tygodniku Powszechnym” Rafał Woś komentuje encyklikę Fratelli tutti. „Od krytyki fejsbukowego trollowania po zakwestionowanie świętej własności prywatnej. W najnowszej encyklice papież Franciszek celnie namierza kluczowe wyzwania naszych czasów” – czytamy. W numerze znajdziemy również rozmowę Karoliny Hamer i Michała Łuczewskiego. „Według etykiet: aktywistka LGBT i konserwatywny katolik. Różni ich wszystko – nie tylko płeć, orientacja czy światopogląd. W podzielonej Polsce właściwie nie powinni się spotkać” – czytamy. A może właśnie powinni? Może osobiste spotkanie jest taką przestrzenią, gdzie iluzje na temat drugiej strony mogą zostać zweryfikowane, a stereotypy odłożone na półkę.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |