Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Jacek Dziedzina podkreśla, że „poza Kościołem nie ma próżni”. „Ziarna prawdy w innych religiach i wyjątkowa więź łącząca chrześcijan z Żydami. Soborowa deklaracja Nostra aetate okazała się prorocza i potwierdziła katolickość, czyli powszechność Kościoła” – pisze publicysta. Andrzej Grajewski opisuje z kolei sytuację Ukraińców w Polsce. „Ukraińcy pracujący w Polsce są jedną z największych grup imigracyjnych w Europie. Dlatego ważnym zadaniem jest ich integracja w lokalnych społecznościach i otwarta rozmowa o wszystkich istniejących problemach” – czytamy.

Idziemy

„Przyszło i na mnie. Jestem w samoizolacji, ponieważ u proboszcza parafii, przy której mieszkam i pomagam, stwierdzono zakażenie COVID-19. Wprawdzie ostatni z nim kontakt miałem 11 października, ale na wszelki wypadek przez kilka dni nie kontaktuję się fizycznie z nikim. Doświadczam tego, co dotknęło setki tysięcy Polaków i miliony ludzi na całym świecie. Jest to jednak w wersji wyjątkowo łagodnej, bo mnie przecież nic nie dolega. Nic poza bólem na widok ludzi odbijających się w niedzielę od zamkniętych drzwi kościoła” – pisze redaktor naczelny „Idziemy”, ks. Henryk Zieliński.

Niedziela

W najnowszym numerze „Niedzieli” przeczytamy o opiece duszpasterskiej w czasach pandemii. „Czas pandemii nieoczekiwanie otwiera nasze oczy na sprawy, które w codziennym zabieganiu do tej pory jakoś nam umykały. Jedną z takich odkrywanych na nowo przestrzeni jest szeroko pojęta opieka nad chorymi. Także ta duchowa” – pisze ks. Adrian Put. Andrzej Tarwid zauważa z kolei, że „Pandemia COVID-19 ujawniła, w jak ekstremalnych warunkach działa nasza służba zdrowia i jacy ludzie w niej pracują, a także jacy my jesteśmy, gdy czujemy się zagrożeni”.

Przewodnik Katolicki

Ks. Artur Stopka w „Przewodniku Katolickim” podejmuje temat zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych. „Pandemia stała się testem nie tylko dla funkcjonowania instytucji państwowych i reguł społecznych. Jest też dla katolików poważnym sprawdzianem wiary. A będzie nim 1 listopada” – czytamy. Anna Druś pisze z kolei o lekarzach dusz. „Samotność chorych na COVID-19 jest najbardziej przejmującym doświadczeniem w pracy szpitalnych kapelanów w czasie pandemii. Dla pacjentów księża są dziś często jedynymi łącznikami ze światem zewnętrznym”.

Tygodnik Powszechny

„Ksiądz Michał Woźnicki poglądy ma wyraziste. O papieżu Franciszku mówi: »W historii Kościoła byli papieże heretycy«. O ostatnim soborze: »To zamach na Kościół«. O współczesnej mszy: »Trucizna dla katolickiej wiary. Lepiej na nią nie chodzić«. O uchodźcach: »Współcześni Hunowie«. O liberalizmie: »Śmiertelna choroba. Jest grzechem«. O ojcu Rydzyku: »Sieje w Polsce protestantyzm«” – pisze w „Tygodniku Powszechnym” o głośnej sprawie byłego salezjanina Stanisław Zasada. Artur Sporniak przygląda się z kolei radom ks. prof. Michała Hellera na nową ewangelizację. „Metody nowej ewangelizacji rozmijają się ze światem nauki – uważa ks. Michał Heller i proponuje środki zaradcze” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze