Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W edytorialu ks. Adam Pawlaszczyk komentuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, a właściwie reakcje i protesty społeczne, które ten wyrok wywołał. „Każdy ma prawo przeżywać gniew – to ludzkie i częste. Ten jednak, który charakteryzujemy jako jeden z grzechów głównych, nie odnosi się jedynie do uczucia, ale raczej do tego, co z tym uczuciem zrobimy” – pisze redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego:. Franciszek Kucharczak pisze z kolei o zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym. „Czyściec jest przejawem miłosierdzia Bożego. A przejawem ludzkiego miłosierdzia jest pomoc tym, którzy tam są” – pisze dziennikarz.
Idziemy
Na łamach tygodnika „Idziemy” kolejna polemika z „Halloween”. Temat ten wraca co roku, ale chyba rzeczywiście warto powiedzieć o tym, jakie pojawiają się alternatywy. „Ludzie pragną zabawy i świętowania, lubią imprezy tematyczne. Z Zachodu przyszła do nas moda na Halloween. Tymczasem wspominanie czarownic i wampirów to nie zwykły folklor i żarty” – uważa Barbara Wiśniewska. „Na szczęście obce nam kulturowo Halloween nie jest jedynym sposobem atrakcyjnego spędzania długich, jesiennych wieczorów. Katolicy prześcigają się w pomysłach na uczczenie wigilii Wszystkich Świętych” – czytamy.
Niedziela
Wypowiedź Ojca Świętego na temat osób homoseksualnych, przytoczona w filmie dokumentalnym „Francesco”, wywołała lawinę komentarzy. W najnowszym numerze „Niedzieli” do tego tematu odnosi się ks. Piotr Roszak. „Pierwsi komentatorzy, wykorzystując przewagę czasową, zmanipulowali papieskie słowa, które autorzy filmu powycinali z różnych kontekstów i ustawili w takiej kolejności, aby sugerować przełomową zmianę w nauczaniu Kościoła. Powstała zbitka słowna miała za zadanie stworzyć wrażenie aprobaty i zrównania związków homoseksualnych z małżeństwem, choć opinia papieża Franciszka jest jasna i stała w tym zakresie, podobnie jak nauczanie Kościoła” – czytamy.
Przewodnik Katolicki
„Papież Franciszek nie zmienił ani odrobinę nauczania Kościoła w kwestii małżeństw i homoseksualizmu. Dlaczego więc przez kilka październikowych dni cały świat tym się zajmował?” – pisze o tym ks. Artur Stopka na łamach „Przewodnika Katolickiego”. „Wśród medialnych nagłówków nie zabrakło takich, które sugerowały, że papież Franciszek właśnie zmienił nauczanie Kościoła w kwestii tzw. związków, a może nawet małżeństw jednopłciowych. W licznych środowiskach kościelnych na całym świecie można było dostrzec zakłopotanie pomieszane z zaniepokojeniem” – relacjonuje publicysta. Sebastian Duda pisze z kolei o wizji Sądu Ostatecznego. „To przerażająca świadomość, że nasza wolność decyduje o naszej wieczności. Tego lęku – pisze Ratzinger – nie może opanować rozum, może to sprawić tylko obecność kogoś kochającego” – czytamy.
Tygodnik Powszechny
„Gdy myślę o takich rzeczach jak nieskończoność, wieczność, ale nie naukowo, tylko pozwalam sobie na filozoficzną kontemplację, to czasem czuję, że lepiej przestać. Bo nie wiem, czy mój mózg to wytrzyma” – mówi ks. prof. Michał Heller w rozmowie z Wojciechem Bonowiczem, którą możemy przeczytać w najnowszym „Tygodniku Powszechnym”. Przeczytamy również rozmowę ze znają Instagrameką, Panią z Domu Pogrzebowego. „Śmierć w jej fizycznym wymiarze jest zawsze brzydka. Więc ją łagodzimy, ocieplamy, przybliżając zmarłego do wyglądu, jaki miał za życia. Do różowawych kolorów twarzy, do ubioru, jaki nosił. Choć nie wszyscy tego chcą. Raz podszedł do mnie klient po pogrzebie: »Wie pani, tata wyglądał dobrze, ale wolałem go bez makijażu«. Szanuję to. Choć inni dziękowali: »Wyglądał tak dobrze, że odważyłam się robić zdjęcia«. Wiem, że pracując profesjonalnie, daję ukojenie” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |