Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Chaos informacyjny, ogrom emocji, która przybiera formę zbiorowej histerii, utrudniają komunikację i merytoryczną dyskusję. Przyjrzyjmy się na spokojnie temu, co oznacza orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego” – pisze Agata Puścikowska w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”. „Z kolejnych nominacji kardynalskich Franciszka wyłania się Kościół przyszłości. Czy papież przygotowuje nas na czasy, które ponad pół wieku temu przewidział… ks. Joseph Ratzinger?” – zastanawia się z kolei Jacek Dziedzina.
Idziemy
Redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” zwraca uwagę na kryzys męskości, który przekłada się również na całe rodziny. „W obecnej sytuacji musimy koniecznie zagospodarować potencjał męskiej duchowości, nie tylko do ochrony świątyń, ale nade wszystko do obrony rodziny, Ewangelii i Chrystusowego Kościoła” – pisze ks. Henryk Zieliński. Przeczytamy również o tym, jak radzić sobie z niepełnosprawnością dziecka. „Nigdy nie spotkałem się z rodziną, która by żałowała, że zdecydowała się urodzić terminalnie chore dziecko”– mówi jeden z przedstawicieli hospicjum dla dzieci i ich rodzin w Krakowie w reportażu Iwony Budziak.
Niedziela
W najnowszym numerze „Niedzieli” przeczytamy o strajkach kobiet oraz reakcjach duchownych na protesty społeczne wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. „Sytuacja z końca października – protesty, które zaszokowały nie swoją skalą, ale niespotykaną wcześniej wulgarnością – była najtrudniejszym kryzysem, przynajmniej od trzech dekad, z którym musieli się zmierzyć biskupi w Polsce. Zareagowali z rozwagą, ale i odwagą” – uważa ks. Paweł Rozpiątkowski.
Przewodnik Katolicki
„Najważniejszy postulat organizatorów trwających protestów dotyczy tzw. praw kobiet. Jednym z nich jest »prawo do aborcji«. By osiągnąć swój cel, protestujący są gotowi posuwać się do barbarzyńskich metod” – uważa na łamach „Przewodnika Katolickiego” Piotr Jóźwik, komentując napięcia wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego. „Choć niektórym wyda się to niemożliwe, ostatnie protesty mogą w swej istocie być alarmującym wołaniem o dialog. Adresowanym również do Kościoła krzykiem, który ma przerwać nieznośną już ciszę i brak rozmowy” – podkreśla z kolei ks. Artur Stopka.
Tygodnik Powszechny
W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” szeroko komentowany jest temat aktualnych protestów i postępującej laicyzacji. „Dziś Kościół musi przekonać do swoich racji, bo zmusić do ich przyjęcia nie wolno i się nie da. Laicyzacja jest również odpowiedzią na przymus” – przekonuje w edytorialu ks. Adam Boniecki. „Wbrew temu, co mówią z niektórych z ambon, pod kościoły nie przyszedł tłum barbarzyńców i pogan, ale pokolenie kształcone na lekcjach szkolnej religii oraz to młodsze, masowo z nich rezygnujące. Ochrzczeni pewnie prawie wszyscy. Wielu bardzo wierzących. Bezradność duszpasterzy, którzy straszą protestujących kandydatów do bierzmowania konsekwencjami, jest tak groteskowa, jak groteskowe było ich duszpasterstwo pieczątkowego przymusu” – uważa z kolei Zuzanna Radzik.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |