Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

O tym, jak respektowanie ograniczeń pandemicznych wiąże się z przykazaniem miłości Boga i bliźniego, i o tym, czy transmisja mszy św. przeżywana przed komputerem lub telewizorem jest prawdziwa, mówi w rozmowie z „Gościem Niedzielnym” ks. prof. Wiesław Przyczyna. „Chrześcijaństwo opiera się na dwóch przykazaniach: miłości Boga i bliźniego. Przykazania te są ze sobą nierozerwalnie złączone, o czym pisze nam w swoim liście św. Jan Ewangelista. Oznacza to, że kto miłuje Boga, miłuje też człowieka, kto kocha człowieka, kocha też Boga. Mówiąc konkretnie, kto w niedzielę nie idzie do kościoła, bo jest przeziębiony, daje dowód swojej miłości Bogu, a kto przyjmuje Komunię na rękę, okazuje swoją miłość człowiekowi” – czytamy.

Idziemy

Kościołowi w Polsce grozi, że podzieli los Kościoła w Irlandii. Jak temu zaradzić w obliczu lawiny oskarżeń, naporu homoseksualizmu, kryzysu duchowości i trwającej pandemii? – wskazuje na łamach „Idziemy” ks. prof. Piotr Mazurkiewicz w rozmowie z Ireną Świerdzewską. „Dla Kościoła w Polsce nadszedł kolejny czas próby. Jak z niej wyjdziemy, to zależy również od nas, z zachowaniem ewangelicznej zasady: »Komu więcej dano, od tego więcej wymagać się będzie«” – podkreśla z kolei ks. Henryk Zieliński.

Niedziela

W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” sporo miejsca poświęcono raportowi w sprawie byłego kardynała Theodore’a McCarricka. Dziennikarze „Niedzieli” uważają, że raport został wykorzystany do przeprowadzenia ataku na świętość papieża Polaka. „Dzisiaj naszym moralnym, ale i narodowym, polskim obowiązkiem jest bronić dobrego imienia św. Jana Pawła II, którego autorytet próbuje się podważać. Jestem przekonany, że najlepszym i najskuteczniejszym dowodem, że stoimy po stronie naszego świętego papieża, jest powrót do jego nauczania, gruntowne poznawanie i umiejętne korzystanie z papieskich lekcji, które są wciąż aktualne, a zbyt wielu z nas nieznane lub przez nas niewykorzystane. Jeśli na nowo odkryjemy i przyjmiemy naukę świętego papieża, niejeden demon wpadnie w furię…” – pisze ks. Jarosław Grabowski.

Przewodnik Katolicki

„Media alarmują, że Kościół w Polsce w błyskawicznym tempie traci wiernych. Czy mamy do czynienia z masowym odchodzeniem od wiary? Co faktycznie się dzieje?” – tłumaczy na łamach „Przewodnika Katolickiego” ks. Artur Stopka. Przeczytamy również komentarz do watykańskiego raportu w sprawie McCaarricka. „Raport w sprawie McCarricka pokazuje fakty, ale również każe stawiać pytania. Co ważniejsze jednak, jest raportem wielkiej nadziei” – zauważa Monika Białkowska.

Tygodnik Powszechny

„Biskup może być seksualnym agresorem i przestępcą. Może kłamać. Jego koledzy mogą kłamać, że o niczym nie wiedzieli, i wspierać się w awansach. Źródłem zła, które drąży Kościół, jest system władzy” – o wnioskach płynących ze słynnego watykańskiego raportu na łamach „Tygodnika Powszechnego” pisze Edward Augustyn. „Krytyka Kościoła wyrażana na ulicach to reakcja na mocno zhierarchizowaną strukturę i paternalistyczne podejście do świeckich” – zauważa z kolei Katarzyna Zielińska, socjolożka religii w tekście pt. „Bunt młodych”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze