Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy rozmowę z biskupem nominatem Robertem Chrząszczem. „Gdy ludzie wyczują, że mi na nich zależy, że jestem, by im pomóc, staję się dla nich przekonujący” – mówi ks. Robert Chrząszcz, misjonarz mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. „Zdarza się, że głos Boga milknie. I tylko On wie, dlaczego tak się dzieje. Nie znaczy to, że przestaje istnieć. Wręcz przeciwnie – realista wierzący w Niego wie, że odstąpienie od wiary oznaczałoby wówczas coś kompletnie nierozumnego” – pisze za to o realizmie wiary ks. Adam Pawlaszczyk.

Idziemy

W tygodniku „Idziemy” poruszany jest temat nadużyć seksualnych w USA. Redakcja zwraca uwagę, że w środowiskach niekościelnych problem jest znacznie większy. „Skala nadużyć seksualnych popełnianych wobec nieletnich skautów w USA jest nieporównywalna z tym, co działo się w Kościele. Ale to nie usprawiedliwia zaniedbań w Kościele” – pisze prof. Kazimierz Dadak. „Gdyby w Kanie Galilejskiej nie zabrakło wina, to Pan Jezus nie dokonałby tam cudu” – o potrzebie zgody na różne niedoskonałości i braki w życiu pisze z Jasnej Góry o. Michał Legan w kolejnym odcinku adwentowych rekolekcji.

Niedziela

„W ciągu minionych miesięcy świat zmienił się w tak szerokim zakresie, że zmiany te dotknęły także tak delikatnej sfery, jak kwestie wiary. Od wiosny mamy do czynienia z obostrzeniami sanitarnymi, które niebagatelnie wpłynęły na sposób wyznawania wiary. Przypadki zamykania kościołów, kwarantann nakładanych na parafie, ograniczanie liczby uczestników mszy św. czy nawet biskupie dyspensy zwalniające z obowiązku uczestnictwa w niej, stały się codziennością. U wielu katolików stan ten budzi poważne obawy, tym bardziej że Adwent i Boże Narodzenie to czas niezwykły dla wierzących” – czytamy w tygodniku „Niedziela”. Czasopismo podejmuje tez temat zasad dobrej spowiedzi.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” Szymon Żyśko pisze o tym, że Kościół nie rozmawia z młodymi, ale raczej do nich mówi. To zasadnicza różnica, która wpływa na kryzys relacji we wspólnocie. „Jeśli wiara będzie dla młodych niezrozumiałym ciężarem, a Kościół złym policjantem, to będą z niego odchodzić i tego nie zmienimy. Nie zatęsknią za wspólnotą, która szczerze nie zatęskni za nimi” – czytamy. Znajdziemy również rozmowę z abp. Grzegorzem Rysiem o jego nominacji na członka Kongregacji ds. Biskupów. „Moim zadaniem będzie przede wszystkim współpraca w wyłanianiu nowych biskupów – aż po głosowania, które odbywają się na tzw. plenariach (co dwa tygodnie, w miarę możliwości). Natomiast gdy chodzi o »procesy biskupów«, to rzeczywiście zasadniczo leżą one w kompetencji Kongregacji ds. Biskupów, która prowadzi je oczywiście w imieniu Ojca Świętego” – mówi metropolita łódzki.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” ks. Adam Boniecki w rozmowie z Anną Goc i Edwardem Augustynem zwraca uwagę, że Kościół znajduje się w momencie bardzo bolesnym, ale jego przejście jest kluczowe do podjęcia „leczenia”. „To jak z przecięciem wrzodu. Widok odrażający, ale jest początkiem leczenia. Takich raportów jak ten o McCarricku powinno powstać wiele” – zaznacza redaktor senior. Ks. Boniecki mówi również o sprawie abp. Paetza. „Zapytałem o to kiedyś Dziwisza. Powiedział, że przekazał sprawę Paetza do Kongregacji Biskupów czy Kongregacji Nauki Wiary. I dodał, że to wcale nie Wanda Półtawska powiadomiła Watykan, tylko on. Mówił, że chciał, żeby sprawa została wyjaśniona drogą formalną. I że trudno, żeby papież zajmował się szczegółowo dochodzeniami w sprawie każdego biskupa. Od tego ma kurię” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze