Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Pozwolę sobie na radykalną opinię: moim skromnym zdaniem najlepszą książką o człowieku, jaka kiedykolwiek powstała, jest… papieska encyklika. Tak. Ani żadna summa, ani żadna filozoficzna rozprawa, ani etyczne czy antropologiczne dywagacje naukowców od prawa do lewa” – pisze w edytorialu do najnowszego „Gościa Niedzielnego” ks. Adam Pawlaszczyk. Chodzi o encyklikę Redemptor hominis. W tygodniku przeczytamy również rozmowę Agaty Puścikowskiej z ks. Piotrem Kieniewiczem MIC. „Nie można i nie trzeba wymagać od kobiety poświęcenia swojego życia, by zachować dziecko” – uważa marianin.

Idziemy

„Coraz więcej ludzi potrzebuje wsparcia po tym, jak wskutek pandemii nie mogli pożegnać swoich umierających bliskich” – mówi o tym psycholog Maria Sula-Morys, prowadząca grupy wsparcia dla osób w żałobie. Ponadto na łamach „Idziemy” także o tym, jakie są oczekiwania i doświadczenia świeckich i duchownych, związane z wizytą duszpasterską – pisze o tym Barbara Wiśniowska.

Niedziela

„Kościół – jak mówi papież Franciszek – nie jest tylko tam, dokąd sięga cień naszej dzwonnicy, nie jest grupą elitarną, ale posłany jest do wszystkich. I może właśnie dlatego jest tak różnorodny” – pisze redaktor naczelny „Niedzieli” ks. Jarosław Grabowski. „Niestety, dzisiejsi krytycy Kościoła – zarówno ci, którzy go nienawidzą, jak i ci, którzy chcą go koniecznie zreformować – ustawiają się w pozycji surowych sędziów, patrzących na Kościół z góry i z zewnątrz. Utrzymują, że tylko wtedy widzą go bardziej obiektywnie, czyli… bardziej wiarygodnie niż ludzie życzliwi Kościołowi” – uważa ks. Grabowski.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” przeczytamy między innymi o powrocie kard. Georga Pella do intensywniejszej działalności. Wiąże się z tym duże zainteresowanie mediów. „Po uniewinnieniu kard. George Pell znalazł się pod pewnymi względami w trudniejszej sytuacji niż wcześniej. Jego działania, śledzone pilnie przez media całego świata, mają bardzo duże znaczenie dla Kościoła w bolesnej i trudnej kwestii” – pisze ks. Artur Stopka. „Zainteresowanie australijskim hierarchą, który znalazł się w gronie najbliższych współpracowników papieża Franciszka i podjął się niezwykle trudnego zadania uzdrowienia watykańskich finansów, nie maleje. I prawdopodobnie maleć jeszcze długo nie będzie” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

Edward Augustyn pisze w „Tygodniku Powszechnym” o polityce wobec nadużyć seksualnych za pontyfikatu Jana Pawła II. Choć postępowanie polskiego papieża należy oceniać mając na uwadze uwarunkowania historyczne, to jednak z perspektywy czasu pewne decyzje wydają się nietrafione i niezrozumiałe. Chodzi między innymi o sprawę kard. Groera. „Musieliście ostatnio przejść surową próbę z powodu brutalnych ataków na dobre imię niektórych z was. Najpierw czcigodny arcybiskup Wiednia, a potem inni biskupi zostali publicznie oskarżeni, bez zważania nie tylko na kardynalską, ale także ludzką godność. (…) »Uderzę pasterza, a rozproszą się owce stada« (Mt 26, 31). Tymi słowami sam Chrystus przepowiedział ciosy, jakie musi ponieść zgromadzony wokół niego Kościół. (…) W przypadku Kościoła w Austrii chcę mieć nadzieję, że próba zniszczenia nie zakończy się sukcesem, ponieważ większość wiernych wie, jak docenić hojną pracę ich pasterzy, i nie pozwoli, aby chwasty podejrzenia, krytyki i niezgody zdominowały waszą społeczność” – pisał w liście do austriackiego episkopatu Jan Paweł II w 1995 r.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze