przeglad prasy

Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Kościół katolicki jest jedyną instytucją w Polsce, która wypracowała system przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich” – pisze w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Bogumił Łoziński. „Przedstawiciele różnych instytucji zajmujących się problemem pedofilii w Kościele przedstawili swoją działalność podczas sesji »Budowa w Kościele w Polsce systemu przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich«. Odbyła się ona 13 stycznia w Warszawie. Z ich wypowiedzi wyłania się obraz nie pojedynczych, nieskoordynowanych inicjatyw różnych podmiotów, lecz spójny system przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich przez duchownych oraz pomocy pokrzywdzonym” – czytamy.

Idziemy

„Nigdy nie byłem ateistą” – o swojej bardzo krętej drodze do Chrystusa, o roli modlitwy w swoim życiu i o współczesnych zagrożeniach dla Kościoła w Polsce – mówi na łamach „Idziemy” Bronisław Wildstein w rozmowie z Radkiem Molendą. Ponadto Piotr Kościński pisze o tym, czy już doszło do tego, że Facebook, Google czy Twitter są mocniejsze niż niejedno państwo, a Mark Zuckerberg ważniejszy niż prezydent USA.

Niedziela

„Cała ludzkość, a zatem każdy z nas, żyje w świecie pełnym pytań, dylematów i wątpliwości. Dopóki jednak zadajemy pytania, jesteśmy wolni. A pytania o stosunek wobec aborcji, eutanazji, kary śmierci, antykoncepcji czy rozwodów dotyczą w najgłębszym sensie godności, wartości i przeznaczenia osoby ludzkiej. Żyjąc w świecie, w którym po sąsiedzku egzystują społeczności tych trzech wielkich religii, warto wiedzieć, co każda z nich mówi o tych fundamentalnych dla wszystkich kwestiach” – pisze Eugeniusz Sakowicz. Autor na łamach „Niedzieli” analizuje fundamentalne przesłania trzech religii monoteistycznych.

Przewodnik Katolicki

„Papież Franciszek dokonał zmiany zaledwie dwóch słów w prawie kanonicznym. Dzięki tej niewielkiej poprawce przy ołtarzu, także w charakterze szafarzy Komunii św., mogą pojawić się kobiety” – zauważa w „Przewodniku Katolickim” Monika Białkowska. „Zmiany w prawie kanonicznym nie zaczynają działać automatycznie w Kościołach partykularnych. Jak wyjaśnia bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, potrzebny będzie teraz czas, żeby konferencje biskupów w poszczególnych krajach wprowadziły zmiany w tekstach liturgicznych, w programach formacyjnych i duszpasterskich, ustaliły kryteria rozeznawania takiego powołania. Potem zmiany te muszą zostać zaakceptowane przez całą konferencję, a teksty liturgiczne również przez Stolicę Apostolską” – tłumaczy dziennikarka.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” Edward Augustyn pisze o bolesnym problemie wykorzystywania seksualnego sióstr zakonnych. „Telefon zaufania dla osób skrzywdzonych w Kościele dzwonił już blisko 300 razy. – Wiele zgłoszeń dotyczy krzywd doznanych w wieku dziecięcym i wczesnej młodości – mówi Katarzyna Sroczyńska, asystentka osób pokrzywdzonych w Inicjatywie »Zranieni w Kościele«. W 2019 r. Inicjatywa uruchomiła wsparcie psychologiczne dla pokrzywdzonych. – Ale dzwoniło też kilkadziesiąt osób, które wykorzystane zostały jako dorosłe, w tym siedem telefonów dotyczyło sytuacji zakonnic lub zakonników” – czytamy w artykule.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze