Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Marcin Jakimowicz pisze o zakonach klauzurowych. „Dla praktycznego do bólu świata, w którym wszystko ma być użyteczne, są solą w oku. Są jak drogowskaz. Jak czysty pocałunek. Dzięki temu, że nie są »po coś«, pokazują, czym jest bezinteresowna miłość. Dlaczego tysiące kobiet i mężczyzn zamyka się, by w ciszy nasłuchiwać kroków Oblubieńca?” – pisze Jakimowicz.

Idziemy

W tygodniku „Idziemy” przeczytamy wywiad z nowym biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej. „Biskup nie musi koncentrować się na tym, co piszą w mediach, ale wsłuchiwać się w opinie tych, którym posługuje we wspólnocie” – mówi bp Jacek Grzybowski w rozmowie z Radkiem Molendą. Agnieszka Domańska pisze z kolei o dopuszczeniu kobiet do posługi lektoratu i akolitatu. „Obawy, które wiążą się z dopuszczeniem kobiet do posługi lektoratu i akolitatu, bardzo często dotyczą również tego, czy nie jest to krok w kierunku większych zmian w Kościele. Jednak papież Franciszek w Liście do Prefekta Kongregacji Nauki Wiary na temat dopuszczenia kobiet do posług lektoratu i akolitatu jednoznacznie wyklucza, że mógłby to być krok w kierunku święceń kapłańskich kobiet” – czytamy.

Niedziela

„Choć życie w zakonie zawsze różniło się od życia świeckiego, dawniej oba te światy łączyły: szacunek, zrozumienie i życzliwość. Teraz zakonnicy mierzą się z fałszywymi stereotypami. A do nieporozumień dochodzi nawet wtedy, gdy odwołujemy się do tych samych pojęć” – uważa Andrzej Tarwid na łamach „Niedzieli”. Magdalena Wojtak zebrała z kolei wypowiedzi zakonnic, które w swoim kontemplacyjnym życiu czują się spełnione i szczęśliwe.

Przewodnik Katolicki

„Głębokie zmiany społeczne i kulturowe ostatnich dziesięcioleci to swoiste trzęsienie ziemi, które nie pozostaje bez wpływu na Kościół. Czy w związku z tym i życie zakonne w kształcie, do jakiego się przyzwyczailiśmy, dobiega końca?” – pisze o. Kasper Mariusz Kaproń OFM w „Przewodniku Katolickim”. „W ciągu zaledwie dziesięciu tygodni w światowych mediach kilkukrotnie pojawiało się zestawienie słów »Kościół« i »raport«. Za każdym razem chodziło o przeszłość. A także o zło, które miało w niej miejsce. Zło, które zgodnie z treścią raportów, dokonywało się w Kościele, z udziałem nie tylko ludzi Kościoła, ale również kościelnych instytucji. Można z dużą dozą pewności przypuszczać, że podobnych raportów w różnych częściach świata będzie przybywać” – zauważa z kolei ks. Artur Stopka.

Tygodnik Powszechny

„Surowe wyroki wydał watykański sąd w sprawie finansowych malwersacji w Instytucie Dzieł Religijnych. Były prezes »watykańskiego banku«, prof. Angelo Caloia, skazany został na blisko 9 lat więzienia (podobnie jak jego wspólnik; trzeci skazany dostał karę 5 lat). Mają też zwrócić zdefraudowane pieniądze i zapłacić blisko 60 mln euro odszkodowania” – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” Edward Augustyn.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze