Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy między innymi o tym, jak wygląda dostęp do szczepionek w krajach misyjnych. „W kolejce do szczepień stoją niemal wyłącznie obywatele tzw. lepszego świata. Czy walka z pandemią okaże się moralną porażką bogatej Północy?” – zastanawia się Jacek Dziedzina. Marcin Jakimowicz pisze z kolei o strażnikach zaginionej Arki. „Kim są wyznawcy Chrystusa żyjący w ojczyźnie kawy u źródeł Błękitnego Nilu, którzy modlą się w wielogodzinnych liturgiach, poszczą 186 dni w roku i jak oka w głowie strzegą największego skarbu: Arki Przymierza?” – czytamy.
Idziemy
Na pytania o to, jak pandemia zmieniła podejście do duszpasterstwa chorych i jakie nowe projekty duszpasterskie są obecnie wdrażane w polskich szpitalach odpowiada na łamach tygodnika „Idziemy” bp Romuald Kamiński. Ks. Henryk Zieliński wskazuje za to, jak należy rozmawiać z osobami chorymi.
Niedziela
O tym, jak osoby niepełnosprawne intelektualnie radzą sobie w czasie pandemii, o dobrych ludziach i nadziei na normalne życie opowiada w najnowszym numerze „Niedzieli” Anna Dymna. „Od 11 miesięcy żyjemy w zagrożeniu. Każdy z nas już jutro może być chory. Musimy zachowywać ostrożność, rozsądek, ale nie możemy wpadać w panikę. Pandemia wyostrza stany chorobowe. Również agresję i autoagresję. Ciężko chorzy mają utrudniony kontakt z lekarzami, boją się opuszczać swoje mieszkania. Nie leczą się, więc ich schorzenia się pogłębiają. Szerzy się covidowa depresja. Wielu z nas na własnej skórze już się przekonało, że najgorsza w cierpieniu i chorobie jest samotność” – opowiada aktorka i społeczniczka.
Przewodnik Katolicki
„Drobne wydarzenie w diecezji rzeszowskiej pokazało z całą jaskrawością, że stoimy w Kościele w Polsce przed ważnymi pytaniami: Jaka jest rola duchownego we wspólnocie wierzących? I jak bardzo powinien kontrolować powierzonych mu wiernych?” – pisze ks. Artur Stopka o proboszczu, który oczekiwał od kandydatów do bierzmowania deklaracji, że nie popierają postulatów Strajku Kobiet. W „Przewodniku Katolickim” przeczytamy także o skutkach aborcji, które ponosi kobieta. „W narracji środowisk popierających aborcję dominuje przekaz, że jest ona »prawem kobiet«. Tymczasem w dokumentach międzynarodowych (np. UE i ONZ) aborcja nie występuje ani w kontekście »praw kobiet«, ani w kontekście »praw człowieka«, lecz w kontekście walki z ubóstwem i przeludnieniem. Jest elementem tzw. kontroli urodzin” – czytamy.
Tygodnik Powszechny
W „Tygodniku Powszechnym” przeczytamy o wyjątkowo ciekawej postaci. „Wierzył w Boga i prawo, a wymierzanie sprawiedliwości było dla niego modlitwą. Kościół beatyfikuje zamordowanego przez mafię sędziego Rosaria Livatino” – pisze Bartosz Hlebowicz. „Jak zgodnie twierdzą dziś włoscy dziennikarze śledczy i prokuratorzy, Livatino był ofiarą nie tylko mafii, ale panującego ówcześnie klimatu tolerowania czy wręcz współpracy ze światem przestępczym. W Canicattì, gdzie mieszkał wraz z rodzicami, panowała harmonia między mafią (wielu jego sąsiadów należało do mafijnych klanów), publiczną administracją i światem biznesu” – czytamy w tekście.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |