Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Po co człowiekowi pokuta? Dlaczego pewien rodzaj »złych duchów« wypędzić można tylko »modlitwą i postem«? I czemu to tak ważne, że aż podkreślone przez Jezusa w Ewangelii? Dlaczego wreszcie ta pierwsza, od Popielca się rozpoczynająca, część Wielkiego Postu ma szczególny charakter pokutny (w odróżnieniu od drugiej – pasyjnej)? Pewnie dlatego, że to, co najważniejsze w naszym codziennym ścieraniu się z życiem, łączy się najczęściej ze ścieraniem się z samym sobą. Owszem, można szukać przede wszystkim kanapowego komfortu w asyście kapci, ostatecznie jednak w sprawnym poruszaniu się »ku górze« kapcie przeszkadzają. I sprawiają, że człowiek raczej się cofa w rozwoju, niż postępuje w nim naprzód” – pisze w edytorialu do nowego numeru „Gościa Niedzielnego” ks. Adam Pawlaszczyk.

Idziemy

Czym różni się miłość od zakochania, czy są ludzie, którzy są sobie przeznaczeni i czy są takie małżeństwa, które się nie kłócą – na te pytania odpowiadają Monika i Marcin Gajdowie, z którymi na łamach „Idziemy” rozmawia Radosław Molenda. Ks. Jacek Stefański w inspirujący sposób odnosi się z kolei do kwestii seksualności w małżeństwie Świętej Rodziny. „Małżeństwo Józefa z Maryją musiało być dziewicze, bo nikt oprócz Boga nie może swoją obecnością wypełnić świątyni do Niego należącej” – tłumaczy.

Niedziela

W najnowszym numerze „Niedzieli” przeczytamy o zbliżającym się Wielkim Poście. „Warto podkreślać nie tylko zdanie: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”, ale: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. W tej drugiej formule jest wskazanie na ewangelizację. Czas pokuty i postu to okazja do ewangelizacji i przypomnienia o dawaniu chrześcijańskiego świadectwa w naszym codziennym zabieganiu. O Panu Bogu można świadczyć przez swoje dobre życie, będąc również człowiekiem bardzo aktywnym zawodowo” – mówi w rozmowie z „Niedzielą” ks. Dariusz Nowak, teolog duchowości i proboszcz parafii św. Floriana w Częstochowie.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim” przeczytamy rozmowę z bp. Adrianem Galbasem. „Kościół oczywiście wpłynął na decyzję w sprawie zaostrzenia przepisów aborcyjnych, ale nie przez to, że biskupi powiedzieli sędziom Trybunału Konstytucyjnego, jak mają zagłosować, a przez to, że Kościół kształtuje sumienia katolików. Ci katolicy w referendum przyjęli taką konstytucję, wybrali takich parlamentarzystów, oni z kolei podejmują takie decyzje. Katolicy zebrali też mnóstwo podpisów pod wnioskiem o zbadanie zgodności zapisów ustawy z konstytucją… Tu więc jest wpływ i działanie Kościoła. Mówienie jednak, że biskupi coś tu zagrali politycznie, albo jeszcze bardziej partyjnie, coś uhandlowali, jest niedorzecznością” – mówi biskup pomocniczy diecezji ełckiej.

Tygodnik Powszechny

„Osoby z niepełnosprawnością intelektualną stały się kartą przetargową w konflikcie o przepisy aborcyjne. Ale w ich sytuacji niewiele to zmieniło. Wciąż nie ma formacji, która chciałaby prowadzić prawdziwą politykę życia” – zauważa Wojciech Bonowicz na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Cezary Kościelniak pisze z kolei o postaci, która łączy Franciszka i Benedykta XVI. „Gdy przyjrzymy się kluczowym teks­tom Benedykta XVI i Franciszka, zobaczymy, że ich bezpośrednią inspiracją jest twórczość Romana Guardiniego – księdza, intelektualisty, profesora teologii, jednej z najważniejszych postaci Kościoła XX w.” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze