Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy między innymi o tym, co dzieje się w Birmie. „Z jakiegoś powodu ludzkość więcej wie o lotach na Księżyc i warunkach panujących na Marsie niż o Birmie wciśniętej »gdzieś tam« między Chinami, Tajlandią i Bangladeszem. O ile jednak ani na Księżycu, ani na Marsie nic specjalnego się nie dzieje, w Birmie dzieje się aż nadto. I to jest dopiero kosmos” – pisze Jacek Dziedzina.

Idziemy

Skąd bierze się i do czego prowadzi popularność internetowych kaznodziejów krytykujących papieża, sobór i cały Kościół? O tym w tygodniku „Idziemy” pisze ks. Przemysław Artemiuk. Ponadto przeczytamy też o tym, dlaczego projekt dodatkowego opodatkowania reklam w mediach wzbudził tak ostry protest części nadawców. Opowiada o tym Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy w rozmowie z Agnieszką Domańską.

Niedziela

„Upominanie się papieża Franciszka o seniorów nie jest wołaniem o litość. To próba zwrócenia uwagi świata na wartość ludzi starszych” – pisze w najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” Tomasz Musiał. „W Polsce może ten ruch Franciszka nieco nas zdziwił, w tym sensie, że Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy odpowiednio 21 i 22 stycznia, ale na świecie nie jest to powszechna praktyka. Owszem, w USA jest Narodowy Dzień Dziadków, podobnie w Wielkiej Brytanii czy, od niedawna, w Rosji – oczywiście w różnych terminach. Obchody tych dni są efektem inicjatyw lokalnych, niekiedy wypływających od polityków, innym razem od środowisk społecznych czy zawodowych. Pierwszy raz z taką inicjatywą papież wychodzi do całego świata, a przynajmniej do Kościoła na całym świecie” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

„Drugi raz katolik został prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jest się z czego cieszyć. Dlaczego więc Kościół katolicki w USA ma z nim kłopot?” – wyjaśnia w „Przewodniku Katolickim” ks. Artur Stopka. Monika Białkowska pisze z kolei o Filipinach. „Praktyka składania ofiar przy okazji udzielania sakramentów oddala ubogich od Kościoła. Tak uznali biskupi Filipin, zobowiązując się do stopniowej rezygnacji z przyjmowania pieniędzy przy okazji sprawowanej posługi. Czy ich gest może przełożyć się na Europę?”- czytamy.

Tygodnik Powszechny

„Watykan podał harmonogram marcowej wizyty Franciszka w Iraku. Fakt ten potwierdza determinację papieża, by odwiedzić rejon szczególnie dotknięty przemocą. Papież odwiedzi miejsca najważniejsze dla muzułmanów i chrześcijan, a także iracki Kurdystan. W cztery dni (od 5 do 8 marca) wygłosi siedem przemówień. Z wielu względów to wizyta bezprecedensowa” – zaznacza Bartosz Hlebowicz w „Tygodniku Powszechnym”. „Musimy wyplenić z życia społecznego paternalizm. Nowe relacje państwa z Kościołem to tylko jeden z wymiarów takiej zmiany, ale z różnych powodów kluczowy” – pisze z kolei Rafał Matyja w tekście „Polska bez łaski”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze