Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

O roli wiary w nauce, stanie naszej demokracji oraz wpływie pandemii na globalną gospodarkę mówi  na łamach „Gościa Niedzielnego” historyk i ekonomista prof. Wojciech Roszkowski w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim. „Karl Popper powiedział, że prawdę w historii można poznać, tylko odtwarzając całą historię, co jest oczywiście niemożliwe. Opisując dzieje, zawsze jesteśmy skazani na wybór informacji, które uważamy za ważne, i ich ocenę z perspektywy moralnej” – czytamy.

Tygodnik Idziemy

Najnowszy numer tygodnika „Idziemy” w dużej mierze poświęcony jest Janowi Pawłowi II. „Zapewne 18 maja 1920 r., kiedy w Wadowicach witano na świecie kolejnego syna Wojtyłów, nie spodziewano się, że przez niego przyjdzie ostateczne zwycięstwo nad czerwonym imperium” – pisze ks. Henryk Zieliński. Krzysztof Ziemiec podejmuje z kolei temat wyborów prezydenckich. „Czy w całej awanturze wokół wyborów prezydenckich naprawdę chodzi o dobro Polski?” – pyta retorycznie dziennikarz.

Tygodnik Niedziela

„Zaangażowanie katolików w sprawy publiczne i polityczne to także część testamentu św. Jana Pawła II. Jaka więc powinna być polityka według papieża?” – o tym w najnowszym numerze „Niedzieli” pisze Artur Stelmasiak. „Był absolutnie przekonany, że Bóg wymaga od niego jako papieża znacznie więcej niż tylko modlitwy i apostolstwa. Uważał, że ma wprowadzić Kościół w trzecie tysiąclecie właśnie przez cierpienie” – pisze o pontyfikacie Jana Pawła II Grzegorz Polak.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim” Maciej Zięba OP zwraca uwagę na to, że Jan Paweł II uczył nas rozwiązywania problemów za pomocą rozmowy. Dzisiaj jednak dialog nikomu nie jest na rękę. „Obchodzimy stulecie urodzin Karola Wojtyły i od dawna głoszę – z coraz większym przygnębieniem – że jego myśl ignoruje lewica, ale także prawica. Ze smutkiem, ale mogę to zrozumieć – są one dla nich niewygodne” – czytamy. Agnieszka Pioch-Sławomirska zwraca z kolei uwagę, że pandemia koronawirusa dała nam prawdziwą lekcję zasad higieny.

Tygodnik Powszechny

„Wolność religijna w USA to rzecz święta. Nawet w dobie epidemii, która zbiera tu wyjątkowo śmiertelne żniwo” – pisze Marta Zdzieborska w „Tygodniku Powszechnym”. „O tym, czym w czasach zarazy może się skończyć modlitwa w przepełnionym kościele, przypomina historia pastora Geralda O. Glenna ze stanu Wirginia. Duchowny wbrew zaleceniom władz stanowych organizował nabożeństwa dla kilkudziesięciu osób. Odgrażał się, że się nie podda, dopóki »nie trafi do więzienia lub szpitala«. Koronawirus pokrzyżował mu plany szybciej, niż się spodziewał. 66-letni pastor zmarł z powodu COVID-19 tuż przed Wielkanocą. Jego śmierć ogłoszono podczas liturgii w Niedzielę Wielkanocną. Tym razem transmitowano ją przez Internet” – czytamy w tekście.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze