Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Z powodu negowania istnienia koronawirusa i odmowy szczepienia populacji przez rząd Tanzanii modny wśród polskich turystów Zanzibar może się stać rozsadnikiem kolejnych fal pandemii koronawirusa” – pisze na łamach „Gościa Niedzielnego” Maciej Legutko. Barbara Gruszka-Zych przypomina z kolei, że 13 marca przypada 25. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. „Mnie interesuje, co jest w ludziach w środku. Chcę wejść z kamerą do ich serca, a raczej brzucha, bo najważniejsze jest w brzuchu” – mawiał polski reżyser.

Idziemy

Nauczanie papieża Franciszka na temat sprawiedliwości społecznej i nowego podejścia do światowej ekonomii przybliża prof. Zbigniew Krysiak w rozmowie z Agnieszką Domańską i Patrykiem Lubryczyńskim. „Kreślona przez papieża wizja gospodarki dotycząca świata postcovidowego w pewnym sensie prowadzi do czegoś, co określałbym mianem gospodarki narodowej odpornej na pandemie i kryzysy, czyli odejścia od błędnego modelu gospodarki globalnej, w której korporacje międzynarodowe deprecjonowały procesy gospodarcze poszczególnych państw i manipulowały nimi w pogoni za krótkoterminowym zyskiem” – czytamy na łamach najnowszego numeru „Idziemy”.

Niedziela

Ks. Paweł Rozpiątkowski w „Niedzieli” podsumowuje pielgrzymkę papieża Franciszka do Iraku. „O Iraku mówi się i pisze na świecie tylko w jednym kontekście: kiedy wybuchnie bomba na targu, spadnie rakieta na instalacje wojskowe czy zdarzy się inne nieszczęście. Tak jakby światowa opinia publiczna przyzwyczaiła się, że z tego regionu nic dobrego już nie przyjdzie. Do tego realnego ryzyka doszła kolejna fala zachorowań na COVID-19. Mimo zagrożenia Franciszek był bardzo zdeterminowany, żeby do Iraku jednak polecieć, choć wielu, i to do ostatniej chwili, odradzało podróż jako zbyt ryzykowną” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

„Papież dobrze zrobił, stawiając tym razem na zbliżenie z szyizmem. Szyici poczuli się włączeni do dialogu, do działań na rzecz pokoju” – mówi w „Przewodniku Katolickim” prof. Agata Skowron-Nalborczyk o wizycie Franciszka w Iraku. „Swoją obecnością na ziemi irackiej Ojciec Święty powiedział głośne »nie lękajcie się«. I tak też papieską wizytę odczytali i przeżyli tutejsi chrześcijanie” – pisze z kolei Michał Kłosowski, który relacjonował pielgrzymkę będą w Iraku.

Tygodnik Powszechny

„Papież zrealizował marzenie, które wielokrotnie wyrażał i mimo grożącego mu niebezpieczeństwa w dniach 5-8 marca odwiedził Irak i Region Kurdystanu. »Niech ucichnie broń! Niech będzie ograniczone jej rozprzestrzenianie tu i wszędzie!« – o pokoju w kraju, który od 2003 r. rozrywany jest konfliktami, Franciszek zaczął mówić niemal bezpośrednio po wylądowaniu w stolicy. Odwiedził społeczności chrześcijańskie w Bagdadzie, Erbilu, Mosulu i Karakosz” – piszą Anna i Karol Wilczyńscy o wizycie papieża Franciszka w Iraku. W „Tygodniku Powszechnym” Artur Sporniak przy okazji 90. rocznicy urodzin ks. Józefa Tischnera przypomina też postać filozofa z Łopusznej i podpowiada, jak dzisiaj czytać jego teksty.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze