Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Józef nie jest proletariuszem, wzywającym towarzyszy do łączenia się pod robotniczym sztandarem. Kościół, chrzcząc przed 66 laty »święto pracy«, pokazał odwrotny kierunek: »Praca jest święta«” – pisze Marcin Jakimowicz w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”. „Jaki jest podstawowy sposób bytowania człowieka na ziemi? Wielu powie, że jest nim odniesienie do drugiego człowieka, relacja z bliźnimi. Będą i tacy, którzy odpowiedzą, że jest nim zdobywanie cnót, rozwijanie charakteru, po to, by doskonalić siebie jako człowieka. Wśród wierzących na pewno najwięcej będzie takich, którzy odpowiedzą na to pytanie, wskazując na Boga – człowiek żyje na ziemi po to, by Mu służyć” – pisze z kolei w edytorialu ks. Adam Pawlaszczyk.

Idziemy

„Może i o to Panu Bogu przez tę wspólną beatyfikację Prymasa Tysiąclecia i s. Czackiej chodzi, aby ci, którzy odwołują się do jej duchowości nabrali takiego szacunku do Matki Bożej i do wielkiego Prymasa, jaki ona miała?” – zastanawia się ks. Henryk Zieliński na łamach najnowszego numeru „Idziemy”. Ponadto o podstawach i granicach zdrowego kultu Matki Bożej mówi o. prof. Grzegorz Bartosik w rozmowie z Barbarą Wiśniowską.

Niedziela

„Potrzebujemy nauczyciela, który ukaże nam właściwe rozumienie człowieczeństwa, męskości, bycia wiernym mężem, troskliwym ojcem. A w tym wszystkim św. Józef jest po prostu najlepszy! – mówi amerykański ksiądz Donald Calloway. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie on zainspirował Ojca Świętego do ogłoszenia Roku św. Józefa” – czytamy w tygodniku „Niedziela”.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” przeczytamy między innymi o Kongresie Katoliczek i Katolików. „Kongres stawia ważne pytania, a do dyskusji zaprasza cały Lud Boży. Ma formę dyskusji, a nie zamkniętej organizacji, co – jak podkreślają inicjatorzy – czyni go zjawiskiem nowym na gruncie Kościoła w Polsce” – pisze Tomasz Królak. „Kiedy 25 lat temu katolicy austriaccy, a w ślad za nimi niemieccy, podejmowali ideę zmian w Kościele, nie spodziewali się pewnie, że ich inicjatywa tak szybko podjęta zostanie także w innych krajach. Czym jest »Wir sind Kirche«”?” – o tym pisze z kolei Tomasz Budnikowski.

Tygodnik Powszechny

„Jedynym wyjściem z obecnego kryzysu jest nowy sobór, który powinien się zająć reformą władzy w Kościele” – mówi Józef Majewski w rozmowie z Arturem Sporniakiem opublikowanej w najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego”. „Mam wrażenie, że ludzie, którzy nie mają kontaktu z prawdziwym życiem, chcą innym je komplikować. Wygląda na to, że autor nieszczęsnego komunikatu – bp Józef Wróbel – wie wszystko, poznał wszelkie tajemnice związane z pandemią, LGBT+ czy z komunią dla rozwiedzionych katolików żyjących w związkach, bo na te tematy wypowiadał się w ostatnim czasie i czynił to w sposób wyjątkowo jednostronny” – podkreśla teolog.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze