Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

O szczepionkowym apartheidzie w najnowszym „Gościu Niedzielnym” pisze Maciej Legutko. „Jeżeli społeczność międzynarodowa nie zahamuje pogłębiających się nierówności w poziomie wyszczepienia między bogatymi a biednymi krajami, globalna kampania szczepień może okazać się daremna” – czytamy.

Idziemy

Redakcja tygodnika „Idziemy” stawia odważne pytanie: czy Ewangelia dopuszcza rozwody? O tym, jak rozumieć słowa Chrystusa o kategorycznej nierozerwalności małżeństwa, „poza przypadkiem nierządu” pisze o Jacek Salij OP. „Warto sobie uświadomić, że w tamtych czasach pewne okoliczności rozwód ułatwiały. Rozwód na pewno nie oznaczał wówczas rozbicia rodziny: nawet jeżeli małżeństwo było monogamiczne (bo praktykowano również wielożeństwo), rodzina podstawowa była jedynie cząstką wielkiej rodziny, ewentualny rozwód nikogo więc nie pozostawiał bez rodziny. Ponadto trzeba pamiętać, że przy ówczesnym patriarchalizmie żona była raczej służebnicą męża niż jego towarzyszką” – czytamy.

Niedziela

W tygodniku „Niedziela” przeczytamy o tym, czy Kościół odpowiednio towarzyszy dzisiaj osobom młodym. „Zgodnie z definicją zaczerpniętą ze Słownika języka polskiego, »towarzysz« to »kolega«, »kompan«. »Towarzyszyć« oznacza »asystować«, »występować jednocześnie, razem z czymś«. Można więc postawić pytanie: czy Kościół jest dziś towarzyszem młodych ludzi? Kościół jako wspólnota wiernych, ale również jako instytucja, która dysponuje odpowiednim zapleczem, np. parafialnym, gdzie dorastający człowiek może kształtować swoje życie i podejmować decyzje, które zaowocują dobrem w przyszłości – zarówno dla niego, jak i innych. Co Kościół może mu zaoferować?” – zastanawia się ks. Jacek Molka.

Przewodnik Katolicki

Autorzy „Przewodnika Katolickiego” odnoszą się do pomysłu, aby powstał nowy dokument określający obecność księży w mediach społecznościowych. „Polscy biskupi postanowili zająć się uregulowaniem na nowo wystąpień duchownych w mediach, zwłaszcza w internecie. Jednak same przepisy nie wystarczą. Trzeba formacji, niezbędnej nie tylko duchownym chcącym głosić Ewangelię w sieci” – pisze ks. Artur Stopka. „Wolna musi pozostać swoboda wypowiedzi, o ile nie ma przekroczenia granicy, gdy jakiś autor sugeruje, że to, co mówi, jest nauczaniem Kościoła” – podkreśla z kolei ks. Mirosław Tykfer, redaktor naczelny.

Tygodnik Powszechny

Tematem tygodnia w „Tygodniku Powszechnym” jest kwestia mieszkań w Polsce. Wielu naszych rodaków nie stać na własne cztery kąty. „Wkład własny do kredytu to pierwsze wymaganie banków. A dla wielu młodych największe wyzwanie pierwszych lat dorosłego życia” – pisze Krzysztof Story. „45,1 procent Polaków w wieku od 25 do 34 lat mie­szka z rodzicami, podczas gdy średnia unijna to 28,6. To dwa miliony osób, których nie stać na wyprowadzkę. Na tysiąc mieszkańców przypada u nas 386 mieszkań. W Niemczech 509, na Węgrzech 456, w sąsiednich Czechach 455. Więcej jest w prawie całej Unii Europejskiej, mniej – jedynie na Słowacji” – opisuje autor.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze