Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy rozmowę z Marcinem Przeciszewskim, prezesem Katolickiej Agencji Informacyjnej. „Kilkanaście, a nawet jeszcze kilka lat temu media starały się, w mniejszym lub większym stopniu, dążyć do pewnego obiektywizmu, pokazując różne stanowiska oraz oddając głos także drugiej stronie. W ostatnich latach obserwuję wycofywanie się mediów z tych pozycji. Kierują swoje przesłanie wyłącznie do własnych środowisk, zamkniętych w bańkach informacyjnych, wyznaczanych w znacznym stopniu przez kryteria polityczne. Jeśli zasada obiektywizmu nie jest ważna, media krytyczne bądź niechętne wobec Kościoła nie starają się, jak to czyniły dawniej, o obiektywną o nim informację. Bazują wyłącznie na utrwalonych w środowiskach swoich odbiorców negatywnych stereotypach i resentymentach” – mówi prezes KAI.
Idziemy
W ubiegłym roku ponad poł miliona obywateli Ukrainy płaciło składki do polskiego ZUS, wspierając nasz system ubezpieczeń. Kiedyś jednak trzeba będzie wypłacać im emerytury, nawet jeśli wrócą na Ukrainę. Ich sytuację w najnowszym wydaniu tygodnika „Idziemy” opisuje Piotr Kościński. Ks. Henryk Zieliński pisze z kolei o kard. Stefanie Wyszyńskim. „Każdy święty jest skarbem dla Kościoła. Ale bez Prymasa Tysiąclecia nie sposób nawet sobie wyobrazić Kościoła w Polsce, dzisiejszej Polski i zjednoczonej Europy” – twierdzi redaktor naczelny „Idziemy”.
Niedziela
„Pandemia wielu z nas oddaliła od kościoła – tego pisanego zarówno małą, jak i wielką literą. Z powodu obostrzeń sanitarnych wspólnoty zawiesiły swoje spotkania, ale i przed pandemią dało się zauważyć, że wiele tradycyjnych grup doświadcza kryzysu i nie są one tak liczne jak kiedyś. Może Kościół w czasach COVID-19 i zmasowanych ataków potrzebuje dla swej odnowy wspólnot charyzmatycznych? W czym tkwi ich popularność?” – o tym pisze w „Niedzieli” ks. Artur Potrapeluk.
Przewodnik Katolicki
W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” Monika Białkowska pisze o ustanowionej przez papieża Franciszka posłudze katechety. „Informacja, że papież utworzył posługę katechety, mogła elektryzować. Co to znaczy dla tysięcy katechetów? Co się zmieni w ich życiu? Dla zdecydowanej ich większości nie zmieni się nic – pozostając w swoim zawodzie, wcale nie będą pełnić kościelnej posługi” – czytamy. Ks. Artur Stopka pisze z kolei o beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. „Miała być jedna, a będzie podwójna. Kościół w Polsce czeka wspólna beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia i założycielki Lasek. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak bardzo to zmienia wymowę i symbolikę zbliżającej się uroczystości” – pisze ks. Stopka.
Tygodnik Powszechny
„Spór wokół komunii dla polityków popierających liberalne prawo aborcyjne nie po raz pierwszy dzieli amerykańskich biskupów, ale obecnie ma znacznie poważniejsze konsekwencje dla Kościoła powszechnego. Ma też szczególnego bohatera, bo w jego centrum stoi 46. prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden” – pisze Karol Kleczka w „Tygodniku Powszechnym”. „Rozplątywanie takiego gordyjskiego węzła wymaga szczególnej precyzji ze strony biskupów, a wszelkie ryzykowne ruchy mogą doprowadzić do jego rozcięcia. Sznurami z rozciętego splotu żadnych podzielonych części się ze sobą nie zwiąże” – zauważa dziennikarz.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |