przeglad prasy

Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„W rozmowach prowadzonych przez katolików często pada zdanie: »W kościele nie ma dzieci i młodzieży«. Ta obserwacja odpowiada wynikom badań nad religijnością ludzi w kategoriach wiekowych przed 40. rokiem życia i po nim. Opublikowała je w czerwcu 2018 roku amerykańska firma badawcza Pew Research Center. Prace trwały 8 lat i objęły aż 108 państw. Sondaż pokazał, że wśród wszystkich przebadanych państw Polska jest globalnym liderem spadku religijności w młodszym pokoleniu. Uczestnictwo we Mszy niedzielnej deklarowało 55 proc. Polaków powyżej 40. roku życia i jedynie 26 proc. poniżej. Podobnie z codzienną modlitwą i w ogóle znaczeniem wiary w życiu” – pisze Franciszek Kucharczak w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”.

Idziemy

O co chodzi w kulcie Najświętszego Serca Jezusowego? I co to ma wspólnego z kultem Bożego Miłosierdzia? Na te i inne pytania odpowiada bp Henryk Ciereszko w rozmowie z Ireną Świerdzewską, którą można znaleźć w najnowszym wydaniu „Idziemy”. Ponadto przeczytamy też o tym, jakie znaczenie ma pytanie o wyznanie religijne w ankiecie powszechnego spisu ludności. Kwestię tę tłumaczy ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.

Niedziela

W najnowszym wydaniu „Niedzieli” akcent mocno polityczny. „Rząd Zjednoczonej Prawicy kolejny raz udowodnił, że polityka prorodzinna i mieszkaniowa jest w centrum jego zainteresowania. Czy Polski Ład naprawi demografię w naszym kraju?” – zastanawia się Artur Stelmasiak. Grzegorz Polak pisze z kolei o nauczaniu o Dekalogu, które zostawił po sobie Jan Paweł II. „Ostatnie przykazanie Dekalogu trzeba rozpatrywać w kontekście nauczania Jana Pawła II, który przez cały pontyfikat wskazywał na prymat osoby przed rzeczą, czyli postawy »być« przed »mieć«. Apelował, zwłaszcza do młodych, aby starali się »bardziej być« niż »więcej mieć« – czytamy.

Przewodnik Katolicki

„Zapowiedziana wizyta »ad limina« wywołuje emocje. W jaki sposób ustalenie jej terminu rozegrało się w Watykanie, zapewne nigdy się nie dowiemy. Wnioski być może będziemy mogli wyciągać dopiero wtedy, gdy poznamy jej treść” – pisze Monika Białkowska w najnowszym „Przewodniku Katolickim”. Ponadto ks. Mirosław Tykfer przywołuje słowa Pawła VI na zakończenie soboru watykańskiego II, którymi argumentował antropocentryczny zwrot Kościoła. „Chrześcijaństwo stawia więc znak równości między tym, co dobre dla człowieka, a wolą Bożą. Tu nie ma żadnych dekretów Boga, który robiłby coś, co nie byłoby ukierunkowane na dobro człowieka, co byłoby jakąś Jego wolą niezwiązaną z godnością człowieka. Wszystko jest w Jego działaniu ukierunkowane na człowieka” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” rozmowa Artura Sporniaka z ks. Tadeuszem Pabjanem, filozofem przyrody. „Nie żyjemy w świecie duchowym, tylko materialno-duchowym. Bóg mógł przecież stworzyć świat tylko duchowy, ale z jakichś powodów stało się inaczej. I właśnie w takim świecie dokonuje się historia zbawienia. Tutaj Bóg objawia się ludziom. Tutaj następuje wcielenie. Chrystus jako Bóg przyjmuje biologiczne ciało, następuje jego śmierć na krzyżu, potem zmartwychwstanie, czyli przemiana materialnego ciała. Ewangeliczny zapis spotkań ze zmartwychwstałym Jezusem stanowi swego rodzaju wskazówkę, jak nasze materialne ciała będą funkcjonowały po zmartwychwstaniu. Wiele prawd teologicznych dotyczy zatem wprost naszej cielesności” – podkreśla rozmówca „Tygodnika”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze