Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Na kontach społecznościowych i blogach zdjęcia dzieci zamieszczane są bardzo często. Czy wiesz, co się z nimi dzieje i jak mogą zostać wykorzystane?” – o tym pisze Anna Leszczyńska-Rożek. Tomasz Rożek pisze z kolei o czerwonej planecie, która z naszego punktu widzenia jest kluczowa. „Mars to najbardziej przyjazne – poza Ziemią – miejsce dla życia w Układzie Słonecznym. Czy tam było życie? To pytanie bardzo ważne z punktu widzenia przyszłości naszej planety” – czytamy na łamach „Gościa Niedzielnego”.

Tygodnik Idziemy

Dlaczego wciąż nie powołano państwowej komisji ds. wyjaśniania przypadków pedofilii, a obywatelski projekt „Stop pedofilii” trafił do sejmowej „zamrażarki”? Na łamach tygodnika „Idziemy” tłumaczy to wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w rozmowie z Ireną Świerdzewską. Ponadto przeczytamy też o tym, na czym polegała wielkość i świętość Prymasa Tysiąclecia. O kard. Wyszyńskim opowiada jego ostatni kapelan – ks. prałat Bronisław Piasecki – w rozmowie z Barbarą Sułek-Kowalską.

Tygodnik Niedziela

„Pragnął przybyć do Polski, ale komunistyczne władze PRL nie wyraziły na to zgody. 29 maja Kościół powszechny będzie obchodzić liturgiczne wspomnienie św. Pawła VI” – pisze ks. Mariusz Frukacz. W najnowszej „Niedzieli” przeczytamy także o zbliżającym się Dniu Matki. „Dzień Matki skłania do głębszej refleksji nad tajemnicą macierzyństwa objawioną w Piśmie Świętym” – pisze ks. Antoni Tronina.

Przewodnik Katolicki

„W »Zabawie w chowanego« widać wyraźnie, że cały czas zdarza się, że – wbrew deklaracjom – ważniejsze od człowieka są korporacyjna solidarność i dobre imię instytucji Kościoła” – pisze w najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” Piotr Jóźwik. Przeczytamy również o trudnych doświadczeniach matek, które straciły swoje dzieci. „Kasia ma wspaniałą rodzinę – męża i dwoje dzieci. Ale jest mamą dla czworga – pierwsze poroniła, drugie urodziła martwe. »Jest«, a nie »była«, bo śmierć dziecka nie kończy macierzyństwa” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym wydaniu „Tygodnika Powszechnego” ks. Jacek Prusak SJ pisze o najnowszym filmie Tomasza Sekielskiego „Zabawa w chowanego”. „Po raz kolejny widzimy, jak chory jest polski Kościół, jak trudno przerwać jego patologiczną zabawę z ofiarami, ile w nim perwersji obszytej purpurą i klerykalnym zadufaniem w sobie” – czytamy. Przeczytamy także rozmowę z Martą Titaniec z Fundacji św. Józefa. „Gdy temat molestowania stał się głośny, chciałam odejść. Pomyślałam: od dawna wierzę Bogu i Kościół ziemski jest dla mnie przeszkodą. Zostałam, bo tylko będąc w środku, mogę coś w nim zmienić” – podkreśla Titaniec.

Zobacz także
Wasze komentarze