Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady obchodzony jest 14 czerwca – w rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do Auschwitz. Dobrze, że w polskim Sejmie zapadła w 2006 roku decyzja o uchwaleniu jego obchodów, bo skala zła, jakie zstąpiło wówczas na ziemię (może lepiej byłoby powiedzieć – w ludzkie umysły), przerasta wszelkie wyobrażenia. O tym się nie da myśleć analitycznie i spokojnie. O tym nie wolno zapomnieć. I nie wolno zapomnieć o tym, że to nie rozpacz jest przeciwieństwem nadziei, lecz nienawiść” – pisze we wstępniaku do najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego” ks. Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny.

Idziemy

„Łączenie parafii, spadek liczby wiernych w świątyniach, brak kapłanów, pustoszejące seminaria – pandemia przyśpieszyła czy raczej odsłoniła zmiany w Kościele w Polsce” – pisze Irena Świerdzewska. „W liczącej 400 parafii diecezji opolskiej zapowiedziano łączenie parafii nieprzekraczających 700-800 wiernych, nawet jeśli są one w stanie utrzymać swojego duszpasterza. Bp Andrzej Czaja poinformował o braku kapłanów do pracy. W tym roku do święceń kapłańskich przystąpiło siedmiu diakonów, a do nowych zadań duszpasterskich trzeba byłoby posłać szesnastu” – wylicza dziennikarka.

Niedziela

„W jakim celu ponownie oddajemy nasz kraj Sercu Jezusa, skoro poświęcenie miało już miejsce w 1921 r. na Małym Rynku Krakowie?” – o tym w najnowszej „Niedzieli” pisze Anna Bandura. „Duchowi synowie św. Ignacego Loyoli często powtarzają sentencję łacińską: repetitio mater studiorum est (powtarzanie jest matką wiedzy). W tym wyrażeniu także odkrywamy nutki nadziei związanej z tym ponowieniem. Jeszcze jedna myśl ojca Ignacego, która powtarza się w dynamice Ćwiczeń duchowych: mówi on, że nie ilość treści, a smakowanie nasyca duszę – o takie sycenie chodzi” – pisze dziennikarka.

Przewodnik Katolicki

„Jeśli pominie się sumienie, dochodzi do autorytaryzmu i rządów za pomocą dekretów i przepisów. Jeśli jednak zabraknie konfrontacji sumienia z nauczaniem Kościoła, rodzi się fanatyzm, rodzący podziały i fałszywe przekonanie, że ktoś ma zawsze rację” – pisze Dariusz Piórkowski SJ w tekście Sumienie w napięciu z nauczaniem Kościoła. Ks. Artur Stopka podejmuje z kolei temat pogłosek dotyczących ograniczeń, jakie mają dotyczyć odprawiania mszy św. trydenckiej. „Kolumbijski purpurat powołał się na swoją niedawną rozmowę z papieżem. Wyjaśnił też, że wywołujący w tych środowiskach zaniepokojenie nakaz Stolicy Apostolskiej, aby w Zgromadzeniu Franciszkanów Niepokalanej od tej pory sprawowano liturgię jedynie według formy zwyczajnej obrządku łacińskiego (czyli w językach narodowych), nie jest spowodowany negatywną oceną liturgii tradycyjnej. Chodziło o rozłam wewnętrzny w zgromadzeniu” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym „Tygodniku Powszechnym” Maciej Muller pisze o spotkaniu przewodniczącego KEP z o. Adamem Szustakiem OP. „Czy z niespodziewanej rozmowy między o. Adamem Szustakiem a abp. Stanisławem Gądeckim może coś wyniknąć?” – zastanawia się publicysta? „Dla o. Szustaka zrozumiałe jest, że nie pomogą zaklęcia typu „zatęsknią i wrócą”. Dlatego przekonywał szefa episkopatu, że priorytety trzeba ustawić inaczej. Według niego właściwych odpowiedzi dostarczyłoby grono osób o różnej proweniencji, obradujące na temat najważniejszych wyzwań stojących przed Kościołem. Być może nie trzeba jednak daleko szukać: od lutego prężnie działa Kongres Katoliczek i Katolików” – pisz Muller.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze