Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy o polityce prorodzinnej polskiego rządu. „Zaproponowana przez rząd Strategia Demograficzna 2040 może przynieść rezultaty, jeśli będzie realizowana. Nie wiadomo jednak, ile z rządowych zapowiedzi uda się wdrożyć i czy w ogóle nie jest już za późno” – pisze Bogumił Łoziński. Ponadto w rozmowie z redakcją o czynnikach, które negatywnie wpływają na dzietność, idealnym obrazie rodziny według Polaków oraz rządowej Strategii Demograficznej 2040 mówi pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej, wiceminister w resorcie rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Idziemy

Jak wyglądałoby głoszenie Ewangelii po śmierci Chrystusa, gdyby św. Piotr kierował się zasadami „Kościoła otwartego”? – refleksją na ten temat dzieli się o. Dariusz Kowalczyk SJ na łamach „Idziemy”. „Może byłoby to mniej więcej tak: Żydzi i poganie! Wierzący i niewierzący! Stajemy dzisiaj przed wami, by pokornie wysłuchać tego, co macie nam do powiedzenia. Jesteśmy bowiem przekonani, że możemy się od was wiele nauczyć. Uważamy się za uczniów Jezusa z Nazaretu, ale nie chcemy nikomu niczego narzucać. Nie myślcie, że przychodzimy, by kogokolwiek nawracać. Nasze przekonania nie są przecież w niczym lepsze od waszych przekonań i jakże szacownych wierzeń. Chcemy natomiast razem z wami w duchu dialogu i tolerancji budować nowy, lepszy świat, bez narzucania gotowych recept” – pisze jezuita.

Niedziela

Jakim papieżem był Benedykt XVI? Swoją opinią na łamach tygodnika „Niedziela” dzieli się ks. prof. Roberto Regoli, jeden z najlepszych znawców tego pontyfikatu. „W tym imieniu kryje się wyraźna polityczna wizja katolicyzmu i papiestwa na świecie. Europa jest centralnym punktem wizji Ratzingera, ale tutaj papieski horyzont wykracza poza granice kontynentalne. Odniesienie do pokoju wydaje się nieuniknione po 11 września 2001 r. i w obliczu różnych konfliktów zbrojnych” – mówi ks. prof. Regoli w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Przewodnik Katolicki

O tym, czy małżeństwo wymaga instrukcji obsługi, o roli samooceny w związku, pułapkach myślowych, w jakie wpadają małżonkowie, oraz o maskach gniewu, jakie zakładają, z Małgorzatą Kornacką, psychologiem i psychoterapeutą, rozmawia na łamach „Przewodnika Katolickiego” Katarzyna Jarzembowska. „Sytuacja, w której do kancelarii parafialnej wchodzi człowiek z gotowym aktem apostazji, jest nowa i trudna dla obu stron. Żadna z nich nie wie, czego się spodziewać i jak się zachować. Jak powinna wyglądać taka »rozmowa ostatniej szansy«”? – o tym pisze z kolei Monika Białkowska.

Tygodnik Powszechny

„Wysyłając ewangelizatorów na tereny misyjne przez ostatnie dwa wieki Kościół zdążył popełnić wiele błędów. Z niektórymi się uporał. Pojawiły się jednak nowe” – pisze na łamach najnowszego numeru „Tygodnika Powszechnego” Karol Wilczyński. Artur Sporniak zastanawia się z kolei, czy krytyczny list, który otrzymał poznański metropolita, spowodował, że ks. Mirosław Tykfer przestał być redaktorem naczelnym „Przewodnika Katolickiego”. „Z dwóch wiarygodnych źródeł »Tygodnik Powszechny« dowiedział się, że o. Kupczak napisał krytykujący Tykfera list do jego przełożonego – metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego. Czy polemika na temat Amoris laetitia stała się jego tematem? I czy krytyka ks. Tykfera zawarta w liście miała wpływ na jego dymisję?” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze