Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy między innymi o Robercie Schumanie, który uznawany jest za ojca założyciela zjednoczonej Europy. „Schuman zamierzał zostać księdzem, kochał benedyktyńską regułę, codziennie uczestniczył w Eucharystii. Podobno z tego właśnie powodu przeciwnicy podawali w wątpliwość jego polityczne kompetencje, twierdząc, że działa wedle wskazówek Watykanu. Jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym trwał 14 lat. Papież Franciszek podpisał niedawno dekret o heroiczności jego cnót, otwierający mu drogę na ołtarze” – pisze ks. Adam Pawlaszczyk.
Idziemy
Czy w Polsce uda się przywrócić naturalną zastępowalność pokoleń? Czy jesteśmy skazani na demograficzną zapaść? Ostatnie pomysły na rozwiązanie tego problemu komentuje dr Marcin Kędzierski w rozmowie z Ireną Świerdzewską. Przeczytamy również o tym, jaką funkcję spełnia z Kościele synod. „Synod nie może wzorować się na parlamencie. Jego celem nie jest dochodzenie do porozumienia, ale słuchanie i posłuszeństwo Duchowi Świętemu” – wyjaśnia ks. prof. Przemysław Artemiuk.
Niedziela
„Co dzieje się w sercu człowieka, który dorasta we wspólnocie Kościoła, a w wieku 18 lat decyduje się na dokonanie aktu apostazji? Co musi nastąpić, by po latach zmienił swoje nastawienie i znów aktywnie żył w Kościele?” – w najnowszej „Niedzieli” pisze o tym Damian Krawczykowski. Ks. Jarosław Grabowski pisze z kolei o tym jak wygląda dzisiaj świętowanie niedzieli. „Nie musimy być bystrymi obserwatorami życia, by zauważyć, że niedziela traci swój wyjątkowy charakter. W tym dniu wielu ludzi pracuje: jedni – bo nie mają innego wyjścia, drudzy – bo mają wolny dzień. W niedzielę jedni odpoczywają, a inni walczą z wolnym czasem, spędzając go w supermarketach. Jedni świętują, inni zaś leniuchują” – czytamy.
Przewodnik Katolicki
„Trudno powiedzieć, jak wiele w życiu i postawie przyszłych polskich kapłanów katolickich zmienią wchodzące właśnie w życie w Kościele w naszym kraju nowe zasady formacji prezbiterów. Czy ci, którzy właśnie przekraczają progi seminariów, spełnią pokładane w nich oczekiwania?” – zastanawia się ks. Artur Stopka. Krzysztof Jankowiak pisze z kolei o „nowych prawach człowieka”. „Niemal każdy z punktów rezolucji na podstawie tzw. raportu Maticia zawiera jakieś przekłamania, uproszczenia czy manipulacje. Na szczęście uchwalenie rezolucji nie powoduje zmian w dopuszczalności aborcji w poszczególnych krajach” – czytamy.
Tygodnik Powszechny
W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” przeczytamy rozmowę z ks. Grzegorzem Strzelczykiem, który jest obecnie w zarządzie Fundacji św. Józefa, ale pracuje również jako proboszcz w Tychach. „Parafialna grupa na Facebooku liczy teraz więcej ludzi niż chodzących do kościoła. To znaczy, że niektórzy z zewnątrz podglądają życie wspólnoty. Jeśli korzystają z naszej pracy – cieszę się” – mówi ks. Strzelczyk w rozmowie z Arturem Sporniakiem. „Franciszek otworzył recepcję Soboru Watykańskiego II na nowy sposób, przez teologię ludu Bożego i to, co nazywamy synodalnością. Jako Kościół byliśmy zamknięci na problemy świata. I teraz nagle mamy wolność nazywania tych spraw i dyskusji o nich. Nie wszczyna się śledztw wobec teologów i biskupów, gdy powiedzą coś nowego” – mówi z kolei teolog Rafael Luciani w rozmowie z Zuzanną Radzik.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |