Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Życie łatwo przeistacza się w chaos. Od zagubienia i nerwowości może nas ocalić ład. Inspiracją dla porządkowania życia może być Reguła św. Benedykta. „Forma życia, która pochodzi z prawdziwych głębi, zawsze pozostanie aktualna” – twierdzi Benedykt XVI” – czytamy w tekście ks. Tomasz Jaklewicza. Z kolei Tomasz Rożek pisze o… UFO. „Amerykańskie agencje zostały zobowiązane do ujawnienia danych dotyczących UFO – informacji, które mają w swoich archiwach na temat niezidentyfikowanych obiektów latających. Co było robić? Skoro trzeba, to trzeba. I ujawniły”. Dziennikarz przestawia co w nich znajdziemy.

Idziemy

Na pytanie „kiedy Kościół ma pewność, że zdarzył się cud?” w najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” odpowiada o. prof. Zdzisław Kijas z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w wywiadzie udzielonym Irenie Świerdzewskiej. Ks. Henryk Zieliński komentuje z kolei przyspieszenie wizyty ad limina polskich biskupów w Watykanie. „Nie chodzi o wezwanie „na dywanik” do papieża, ale o zaproszenie do większej odpowiedzialności za Kościół nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie” – pisze redaktor naczelny.

Niedziela

Tygodnik „Niedziela” przypomina swoim czytelnikom postać św. Benedykta, patrona Europy. „11 lipca wspominamy św. Benedykta z Nursji. To jeden z Ojców Kościoła, główny patron Europy, uważany za duchowego ojca wszystkich mnichów cywilizacji zachodniej. Warto więc zapytać: czy Reguła świętego pasuje do współczesności?” – pisze o tym O. Konrad Małys, benedyktyn.

Przewodnik Katolicki

„Trudno powiedzieć, jak wiele w życiu i postawie przyszłych polskich kapłanów katolickich zmienią wchodzące właśnie w życie w Kościele w naszym kraju nowe zasady formacji prezbiterów. Czy ci, którzy właśnie przekraczają progi seminariów, spełnią pokładane w nich oczekiwania?” – zastanawia się ks. Artur Stopka. Krzysztof Jankowiak pisze z kolei o „nowych prawach człowieka”. „Niemal każdy z punktów rezolucji na podstawie tzw. raportu Maticia zawiera jakieś przekłamania, uproszczenia czy manipulacje. Na szczęście uchwalenie rezolucji nie powoduje zmian w dopuszczalności aborcji w poszczególnych krajach” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

Tematem tygodnia w „Tygodniku Powszechnym” jest ratowanie świata przed katastrofą klimatyczną, ekologiczną. Każdy z nas może podjąć jakieś działania w tej sprawie. „Skupianie się na słomkach i foliówkach może być największym błędem w walce z katastrofą klimatyczną. Ale to nie znaczy, że jednostki są bezsilne” – pisze Krzysztof Story. „Gdy przed trzema laty CBOS pytał Polaków o największe zagrożenia wynikające z rozwoju cywilizacji, 75% osób wskazało na „zanieczyszczenie środowiska”. Na „zmiany klimatu” – 37%” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze