Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

O sprawie dominikanina Pawła M. i raporcie niezależnej komisji mówi na łamach „Gościa Niedzielnego” ojciec Paweł Kozacki OP w rozmowie z ks. Adamem Pawlaszczykiem. „Zanim poprosiłem, by niezależna komisja zbadała sprawę Pawła M., rozmawiałem o tym zarówno z generałem, jak i z prawnikiem zakonu. Chodziło o ustalenie faktów i nazwanie rzeczy po imieniu. Tylko to dawało szansę, by zmierzyć się z przeszłością. Liczę na to, że raport wpłynie na naszą wrażliwość i troskę o powierzonych nam ludzi. Członkowie komisji wskazali wyraźnie, co nie funkcjonowało poprawnie i co należy zmienić. Gdyby ten „wrzód” został wcześniej przecięty, nie doszłoby do kolejnych nadużyć i przestępstw ze strony jednego z nas. O powołaniu komisji myślałem zresztą wcześniej, zanim doszło do zgłoszenia sprawy do prokuratury. Rozmawiałem o tym z Tomaszem Terlikowskim oraz Zbigniewem Nosowskim” – mówi o. Paweł Kozacki OP.

Idziemy

„Zapominamy być wdzięczni, że żyjemy w warunkach pokoju, że nie chodzimy głodni, że mamy opiekę lekarską – niby sprawy podstawowe, których jednak miliony ludzi są pozbawionych” – zauważa na łamach „Idziemy” w swoim felietonie, poświęconym zjawisku emigracji, Anna Meetschen. „Klimatyzm nie jest jedynie zagrożeniem dla naszej gospodarki i stylu życia. To w istocie podważenie wartości ludzkiego życia, którego sens zaczyna się sprowadzać do troski o planetę, w oparciu o mało wiarygodne analizy” – pisze z kolei Jacek Karnowski.

Niedziela

„Obrażanie uczuć religijnych katolików, czy w ogóle ludzi wierzących w Boga, nasila się od lat, nie tylko w Polsce” – pisze w najnowszym wydaniu „Niedzieli” prof. Eugeniusz Sakowicz. „Zjawisko to, wskazuje na bardzo poważny i głęboki kryzys demokracji, przede wszystkim zaś na kryzys antropologiczny. Człowiek ceniący wartości ogólnoludzkie – prawdę, dobro, piękno – nie będzie obrażał innych ludzi, nie będzie naigrawał się z ich wiary, nie będzie kpił z symboliki religijnej, która jest dla nich święta” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” znajdziemy dwa komentarze dotyczące dominikanów. „Zło, nawet to, które wydarzyło się wewnątrz Kościoła, nie może nas z niego wypchnąć. Musi stać się dokładnie odwrotnie: musimy wypchnąć zło z Kościoła!” – pisze ks. Wojciech Nowicki w odniesieniu do raportu komisji w sprawie Pawła M. „Skrzywdzeni potrzebują i sprawiedliwość domaga się, żeby to wybrzmiało: stało się zło. Stało się zło niewyobrażalne. Stało się zło, które zniszczyło wiele żyć, zniszczyło w wielu wiarę, zniszczyło poczucie własnej wartości, zniszczyło ich przyszłość” – czytamy z kolei w tekście Moniki Białkowskiej.

Tygodnik Powszechny

Na okładce „Tygodnika Powszechnego” mocne sformułowanie: „Upadek polskich dominikanów”. Cóż, chciałoby się powiedzieć, że mamy do czynienia z upadkiem, ale na pewno nie ostatecznym. Powołanie przez prowincjała niezależnej komisji w sprawie Pawła M. musi przy całym dramacie tej sytuacji budzić jednak nieco nadziei. „Najważniejsze było podkreślenie prymatu skrzywdzonych. Oczywiście raport jest diagnozą jednego przypadku, ale ten przypadek był możliwy nie tylko dlatego, że z różnych powodów przez 20 lat instytucje zakonu dominikanów nie zadziałały tak, jak powinny. Również dlatego, że nie funkcjonują: wymóg jakości religijności, pobożności, kierownictwa duchowego czy po prostu kontrola działalności charyzmatycznych liderów. Nie tylko w zakonie dominikańskim, ale także gdzie indziej” – mówi Tomasz Terlikowski w rozmowie z Arturem Sporniakiem.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze