Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Gigantyczną akcję Szlachetnej Paczki koordynuje ponad 11 tys. wolontariuszy. W działalność Caritas Polska angażuje się 100 tys. ludzi. Jak wygląda współczesny wolontariat? Czy wyrosło pokolenie niezdolne do poświęceń, które z kalkulatorem w dłoni zadaje pytanie: „Czy mi się to opłaca?”?” – o tym na łamach „Gościa Niedzielnego” pisze Marcin Jakimowicz. „Prawda wyzwala, nawet jeśli przytłacza” – mówi z kolei s. Agnieszka Jarkowska, która na Słowacji pomaga ofiarom nadużyć seksualnych w rozmowie. Rozmawia z nią Jakub Jałowiczor.

Idziemy

W jakim celu papież Franciszek otwiera Synod Biskupów „Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja”? W tygodniku „Idziemy” rozmowa Patryka Lubryczyńskiego z  dr. hab. Aleksandrem Bańką, delegatem Kościoła w Polsce na otwarcie synodu. „Czwarta fala pandemii COVID-19 już nadeszła – przynajmniej w niektórych krajach. O ile w czerwcu tego roku odnotowywano w świecie 300-350 tys. przypadków dziennie, to teraz jest to już ponad 600 tys. A przecież świat szczepi się na potęgę. Co więc nas czeka?” – analizuje za to Piotr Kościński.

Niedziela

„Gdyby ktoś chciał stworzyć krótką definicję chrześcijaństwa, mógłby powiedzieć, że jest to posiadanie relacji uczeń – mistrz z Jezusem. Oczywiście, z tego wynikałby dalej cały szereg zachowań, takich jak modlitwa, życie sakramentalne, przestrzeganie zasad moralnych itd., niemniej jednak u podstaw tych wszystkich praktyk powinna stać właśnie relacja. Tak było od samego początku” – pisze na łamach „Niedzieli” ks. Andrzej Cieślik.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” przeczytamy między innymi o ekologii i o tym, że od wielu lat uparcie zmierzamy ku globalnej katastrofie. „Żyjemy na kredyt środowiskowy, za który nie płacimy odsetek. One na razie się odkładają i zapłacimy je z wielkim hukiem, a bankructwo będzie oznaczać katastrofę” – mówi prof. Szymon Malinowski.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” tematem numer jeden jest ciągle rosnąca inflacja. „Elektorat PiS jest w stanie wybaczyć zamach na sądy, ale może nie zdzierżyć podwyżek cen. Rządzących czeka konfrontacja z milionami, które nie chcą rezygnować z rozbudzonych aspiracji” – pisze Karolina Lewicka. „Każdy rząd, który dla doraźnych korzyści popuszcza wodze inflacji, powinien się liczyć z tym, że szybko straci nad nią kontrolę. A wtedy wyborcy rozliczą go za recesję, którą w ten sposób wywołał” – podkreśla z kolei ekonomista dr Wojciech Paczos.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze