przeglad prasy

Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W tygodniku „Gość Niedzielny” znajdziemy komentarz do awarii Facebooka, która miała miejsce kilka tygodni temu. „Coraz częściej kontakt ze znajomymi i przyjaciółmi utrzymujemy tylko poprzez platformy społecznościowe. Możemy się przekonać, jak ważną rolę pełnią w naszym życiu, gdy nieoczekiwanie przestają działać. Na czym polegała niedawna awaria Facebooka?” – o tym pisze Bartosz Walter.

Idziemy

Diecezja warszawsko-praska od kilku lat prowadzi parafię misyjną w jednym z najbiedniejszych państw świata – afrykańskim Sierra Leone,  jej działalności – przygląda się Irena Świerdzewska. „W dobie nowoczesnych mediów trudno sobie wyobrazić ludzi, którzy nigdy nie słyszeliby o Chrystusie. Jeśli tacy gdzieś są, to są bardzo nieliczni. Przybywa natomiast takich, którzy nie słyszeli o Chrystusie nic dobrego i nie mieli okazji poznać o Nim prawdy” – zauważa z kolei ks. Henryk Zieliński.

Niedziela

W tygodniku „Niedziela” tematem numer jeden jest pontyfikat Jana Pawła II. „Wielkość Jana Pawła II tkwi m.in. w jego trosce o wychowanie człowieka. Wielu próbuje kształtować człowieka, ale zapomina przy tym o konieczności wychowania religijnego i duchowego albo je zaniedbuje. A ten wymiar jest bardzo ważny, bo przecież estetyzm uczynił człowieka hedonistą, materializm – maszyną, freudyzm – zwierzęciem, egzystencjalizm zaś – desperatem. Gdzie w tym wszystkim miejsce dla ducha?” – pisze ks. Jarosław Grabowski.

Przewodnik Katolicki

„Można odnieść wrażenie, że świeccy w Kościele wciąż stanowią problem. Nadal częste jest przeciwstawianie ich duchownym. Czy jest szansa na istotną i trwałą zmianę w tej sprawie?” – o tym w najnowszym wydaniu „Przewodnika Katolickiego” pisze ks. Artur Stopka. Dariusz Piórkowski SJ pisze z kolei o modlitwie różańcowej. „Kiedy słyszymy, że różaniec to modlitwa, która angażuje całego człowieka, łącząc rozważanie tajemnic z równoczesnym odmawianiem pewnych stałych formuł, może ogarnąć nas zakłopotanie. W jaki sposób pogodzić ze sobą tyle elementów, a przy tym zachować skupienie? Czy to możliwe, aby w jednym momencie wypowiadać słowa i rozważać?” – pisze jezuita.

Tygodnik Powszechny  

„Tylko Ewangelia może nas, katolików, uratować z kryzysu – postawienie w centrum ludzi najbiedniejszych, a nie problemów wewnątrzkościelnych” – mówi prof. Andrea Riccardi, założyciel wspólnoty Sant’Egidio, w rozmowie z Edwardem Augustynem. Piotr Sikora pisze z kolei o tym, że rozpoczęty synod jest dla nas nauką słuchania. „Synodalność należy do natury Kościoła – mówi papież Franciszek. Ale czy jest to natura-ideał, czy natura-rzeczywistość? Jak dokładnie ową synodalność rozumieć i co zrobić, by była nie tylko ideałem, ale rzeczywistością? Słowo „synod” znaczy „wspólna droga”. Synodalność to zatem „podążanie razem drogą”. Owszem, jeśli ta metafora ma mieć realne znaczenie, trzeba ją ukonkretnić, rozpoznać, jak może wyrazić się na poziomie praktyki” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze