Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Parafia w Skawie jest wręcz namacalnym dowodem na to, że tam, gdzie przykościelne pomieszczenia są otwarte na co dzień, istnieje też duża szansa na zbudowanie wspólnoty zjednoczonej wokół ołtarza” – pisze w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Szymon Babuchowski. Przeczytamy również tekst Tomasza Rożka o tym, że rozwiązania ekologiczne są również bardziej opłacalne. „O tym, że ochrona przyrody, dbanie o czyste powietrze czy wodę są drogie, słyszymy zewsząd. Mówią o tym politycy i przedsiębiorcy. Nie zaznaczają tylko, że brak ochrony jest jeszcze droższy” – czytamy.
Idziemy
„Katolicyzm nigdy nie dzielił Polaków. Przeciwnie, łączył naród i nadawał specyficzny kształt polskiemu patriotyzmowi. To właśnie najwięksi polscy patrioci i najgorliwsi katolicy stawali w pierwszym szeregu osób ratujących polskich Żydów w czasach niemieckiej Zagłady” – przypomina ks. Henryk Zieliński na łamach tygodnika „Idziemy”. „Czy każde „nowe czasy” wymagają od nowych pokoleń, by na nowo zdefiniowały, czym dla nich jest patriotyzm?” – odpowiada Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, w rozmowie z Radosławem Molendą.
Niedziela
Tygodnik „Niedziela” na okładce stawia pytanie o to, czy katolicy wiedzą, w co wierzą. „Czy przeciętny polski katolik, który na lekcje religii chodził lata temu, pamięta jeszcze prawdy wiary? I chodzi nie o wymienienie ich jednym tchem, ale o zrozumienie i przyjęcie jako fundament swojego życia. Postanowiliśmy więc w sześciu kolejnych numerach Niedzieli zrobić sobie i naszym czytelnikom krótką powtórkę z podstaw katechizmu” – pisze ks. Janusz Królikowski.
Przewodnik Katolicki
„Co to znaczy dziś w Polsce: być patriotą? Płacić podatki i sprzątać po swoim psie? Czy iść w marszach pod biało-czerwoną, ze znakiem Polski Walczącej na koszulce?” – zastanawia się Monika Białkowska w „Przewodniku Katolickim”. Ks. Artur Stopka pisze z kolei o tym, czy Kościół potrzebuje soboru watykańskiego III. „Myśl o kolejnym soborze powraca co jakiś czas w kościelnej dyskusji. Jedni uważają, że nie jest potrzebny, inni wręcz przeciwnie – że jest konieczny. Czy rozpoczęty właśnie synod jest wstępem do kolejnego soboru?” – czytamy.
Tygodnik Powszechny
W najnowszym wydaniu „Tygodnika Powszechnego” Agata Kaźmierska i Wojciech Brzeziński piszą o tym, jak Facebook manipuluje nastrojami społecznymi i naszą komunikacją. „Są dowody na to, że Facebook nie tylko wiedział o swoim toksycznym wpływie, ale też świadomie go podkręcał. To może być początek jego upadku. Ale może czekać nas jeszcze więcej Facebooka – i to groźniejszego” – zauważają autorzy tekstu. „Polaryzowanie społeczeństw? Propagowanie dezinformacji? Zły wpływ na psychikę nastolatków? To wszystko już słyszeliśmy. Wiele razy. Na podstawie tzw. „FacebookFiles”, czyli wewnętrznych dokumentów Facebooka, które właśnie wypływają szerokim strumieniem, giganta mediów społecznościowych nie można oskarżyć w zasadzie o nic nowego. A jednak możemy być świadkami punktu zwrotnego” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |