Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Parafia w Skawie jest wręcz namacalnym dowodem na to, że tam, gdzie przykościelne pomieszczenia są otwarte na co dzień, istnieje też duża szansa na zbudowanie wspólnoty zjednoczonej wokół ołtarza” – pisze w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Szymon Babuchowski. Przeczytamy również tekst Tomasza Rożka o tym, że rozwiązania ekologiczne są również bardziej opłacalne. „O tym, że ochrona przyrody, dbanie o czyste powietrze czy wodę są drogie, słyszymy zewsząd. Mówią o tym politycy i przedsiębiorcy. Nie zaznaczają tylko, że brak ochrony jest jeszcze droższy” – czytamy.

Idziemy

„Katolicyzm nigdy nie dzielił Polaków. Przeciwnie, łączył naród i nadawał specyficzny kształt polskiemu patriotyzmowi. To właśnie najwięksi polscy patrioci i najgorliwsi katolicy stawali w pierwszym szeregu osób ratujących polskich Żydów w czasach niemieckiej Zagłady” – przypomina ks. Henryk Zieliński na łamach tygodnika „Idziemy”. „Czy każde „nowe czasy” wymagają od nowych pokoleń, by na nowo zdefiniowały, czym dla nich jest patriotyzm?” – odpowiada Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, w rozmowie z Radosławem Molendą.

Niedziela

Tygodnik „Niedziela” na okładce stawia pytanie o to, czy katolicy wiedzą, w co wierzą. „Czy przeciętny polski katolik, który na lekcje religii chodził lata temu, pamięta jeszcze prawdy wiary? I chodzi nie o wymienienie ich jednym tchem, ale o zrozumienie i przyjęcie jako fundament swojego życia. Postanowiliśmy więc w sześciu kolejnych numerach Niedzieli zrobić sobie i naszym czytelnikom krótką powtórkę z podstaw katechizmu” – pisze ks. Janusz Królikowski.

Przewodnik Katolicki

„Co to znaczy dziś w Polsce: być patriotą? Płacić podatki i sprzątać po swoim psie? Czy iść w marszach pod biało-czerwoną, ze znakiem Polski Walczącej na koszulce?” – zastanawia się Monika Białkowska w „Przewodniku Katolickim”. Ks. Artur Stopka pisze z kolei o tym, czy Kościół potrzebuje soboru watykańskiego III. „Myśl o kolejnym soborze powraca co jakiś czas w kościelnej dyskusji. Jedni uważają, że nie jest potrzebny, inni wręcz przeciwnie – że jest konieczny. Czy rozpoczęty właśnie synod jest wstępem do kolejnego soboru?” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym wydaniu „Tygodnika Powszechnego” Agata Kaźmierska i Wojciech Brzeziński piszą o tym, jak Facebook manipuluje nastrojami społecznymi i naszą komunikacją. „Są dowody na to, że Facebook nie tylko wiedział o swoim toksycznym wpływie, ale też świadomie go podkręcał. To może być początek jego upadku. Ale może czekać nas jeszcze więcej Facebooka – i to groźniejszego” – zauważają autorzy tekstu. „Polaryzowanie społeczeństw? Propagowanie dezinformacji? Zły wpływ na psychikę nastolatków? To wszystko już słyszeliśmy. Wiele razy. Na podstawie tzw. „Facebook­Files”, czyli wewnętrznych dokumentów Facebooka, które właśnie wypływają szerokim strumieniem, giganta mediów społecznościowych nie można oskarżyć w zasadzie o nic nowego. A jednak możemy być świadkami punktu zwrotnego” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze