Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy komentarz do zakończonej niedawno pielgrzymki papieża Franciszka do Grecji i na Cypr. „Papież Franciszek nie zjednoczył Cypru i nie „nawrócił” Grecji na katolicyzm. Niektórzy kwestionują więc sens pielgrzymek papieskich do krajów, w których „nikt niczego nie oczekuje” od Kościoła katolickiego. Nic bardziej mylnego” – twierdzi Jacek Dziedzina.
Idziemy
W tygodniku „Idziemy” tematem tygodnia jest czterdziesta rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Mijają lata, a co do jednoznacznej, spójnej oceny stanu wojennego wśród polityków, historyków czy publicystów jest nam nadal bardzo daleko. Dlaczego tak jest? Na to pytanie odpowiada publicysta i dziennikarz Bronisław Wildstein w rozmowie z Radosławem Molendą.
Niedziela
Włodzimierz Rędzioch z tygodnika „Niedziela” rozmawia z bratanicą ks. Dolindo Ruotolo, popularnego duchownego, którego modlitwa „Jezu, Ty się tym zajmij” zdobyła wielką popularność wśród katolików na całym świecie. „Kiedy przyjeżdżają do Neapolu, chcą się ze mną spotkać, pozdrowić mnie, a nawet dotknąć, jakbym była częścią ks. Dolindo, a to sprawia, że czuję się mała, bardzo mała” – mówi Grazia Ruotolo, bratanica ks. Dolindo.
Przewodnik Katolicki
„Katolicka teologia moralna nadaje temu grzechowi wiele nazw: powszedni, niepełny, codzienny, lekki, dający się naprawić, popełniany ze słabości. A więc można na niego spojrzeć z wielu punktów widzenia, nie tylko moralnego czy prawnego” – pisze na łamach „Przewodnika Katolickiego” w tekście „Grzech niedoskonały” o. Dariusz Piórkowski SJ. „Opublikowany niedawno raport CBOS dotyczący religijności młodego pokolenia na tle ogółu społeczeństwa zaskakuje. Nie tyle odsłaniając skalę laicyzacji, ile uświadamiając tempo zachodzących procesów. Dlaczego młodzi tak szybko rezygnują z wiary?” – o tym pisze z kolei Remigiusz T. Ciesielski.
Tygodnik Powszechny
„Wielu katolików odrzuca nauczanie ostatnich papieży na temat migrantów. Czy Kościół ma jeszcze potencjał do zniwelowania społecznych lęków?” – zastanawia się Dawid Gospodarek w tekście „Szczepionka na fundamentalizmy”, który opublikował „Tygodnik Powszechny”. „Szwajcaria to jedyny kraj na świecie, w którym obywatele głosują w sprawie państwowych obostrzeń związanych z pandemią. Sprzeciw wybrzmiewa donośnie jak alpejski dzwon” – pisze w korespondencji z Zurychu Agnieszka Kamińska.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |