przeglad prasy

Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy o nowym internecie. Tematowi przygląda się Tomasz Rożek. „Pomysł nie jest nowy; w rzeczywistości powstał wtedy, gdy nikt poważnie go nie traktował. Czy da się stworzyć cyfrową kopię rzeczywistości? Witajcie w metawersum” – czytamy. „Każdy, kto oglądał filmy z serii Matrix, wie, o co chodzi. To opowieść o świecie, który ma dwa poziomy. Jeden jest realny, a drugi cyfrowy. W jednym nieświadomi ludzie są karmieni przez maszyny, a ich mózgi są podłączone do komputera. W drugim, tym cyfrowym, funkcjonuje ich świadomość. Tylko nieliczni potrafią między tymi światami przechodzić” – tłumaczy publicysta.

Idziemy

„Na świąteczne dania i prezenty wydamy w tym roku więcej niż poprzednio. Oficjalnie inflacja w listopadzie wyniosła 7,8 proc. Prawdopodobnie w grudniu będzie to ok. 8 proc. Dlatego ceny staną się bez wątpienia tematem dyskusji przy świątecznym stole” – przewiduje na łamach tygodnika „Idziemy” Krzysztof Ziemiec. Przeczytamy również o randkowej terapii małżeństw. „Już od miesiąca można korzystać z aplikacji RM 2.0 w ramach projektu „Randka Małżeńska 2.0”. Ma ona jeden, konkretny cel: w nowoczesny i dostępny dla każdego sposób pomagać małżeństwom odbudować swój związek!” – opisuje ją Radosław Molenda.

Niedziela

„Fakt, że Syn Boży staje się człowiekiem, wskazuje, jak bardzo ludzkość jest cenna w oczach Wszechmogącego” – pisze Jarosław Mitek w najnowszym wydaniu „Niedzieli”. Wojciech Roszkowski analizuje z kolei czym żył nasz glob w chwili, gdy na świat przychodził Mesjasz. „Czy zdawał sobie sprawę, że właśnie znalazł się w samym centrum czasu przełomu?” – zastanawia się autor.

Przewodnik Katolicki

Najnowszy numer „Przewodnika Katolickiego” zawiera więcej tekstów. A wszystko ze względu na Boże Narodzenie. W tygodniku przeczytamy między innymi rozmowę z ks. Wojciechem Węgrzyniakiem, biblistą o praktyczności Pisma Świętego. Monika Białkowska rozmawia z kolei z ks. Henrykiem Seweryniakiem o tym kiedy narodził się Jezus. Ks. Artur Stopka podejmuje z kolei temat wizyt duszpasterskich.

Tygodnik Powszechny

Temat Świąt Bożego Narodzenia, co oczywiste, dominuje w prasie katolickiej. Nie inaczej jest w „Tygodniku Powszechnym”. „Boże Narodzenie to święto Boskości, której z uniwersalnej, kosmicznej perspektywy prawie nie widać. Boskości, która jest właśnie tu” – pisze Piotr Sikora. „Światło świeci w ciemności, a ciemność go nie ogarnęła” (J 1, 5) – to jedno z najdziwniejszych zdań ewangelii. Zdaje się przeczyć naturze rzeczy. Przecież światło, gdy zaświeci, rozprasza ciemności. Światło świeci – ciemność ustępuje. Gdzie światło, jest jasno, nie ciemno. Chyba że jest to światło takie, jak z lampki-czołówki nocą w górach. Błyszczący punkt, skoncentrowany snop fotonów, skrawek jasności ogarnięty zewsząd przez mrok. Lecz takiego doświadczenia autor ewangelii nie miał. Mógł raczej pomyśleć o pochodni, z którą da się wędrować nocą. Albo o ognisku widocznym w oddali. A te doświadczenia są podobne tylko na pozór. W gruncie rzeczy są tak odległe, jak dwa bieguny jednej sfery. Które z nich miał przed oczami twórca prologu Czwartej Ewangelii?” – zastanawia się Piotr Sikora.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze