Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Zadziwiają nas cuda eucharystyczne, dzięki którym widzimy, co naprawdę dzieje się w chwili Przeistoczenia. Ale większym cudem jest to, że na co dzień tego nie widzimy” – pisze Franciszek Kucharczak w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”. Przeczytamy również o sytuacji za oceanem. „Podziały rasowe w USA to ciągle otwarta rana. Wbrew pozorom jednak problem nie jest wcale… czarno-biały. A płonąca Ameryka to bardziej starcie cywilizacji niż zamieszki na tle rasowym” – uważa Jacek Dziedzina.
Idziemy
W najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński pisze o odpowiedzialności zbiorowej względem Kościoła. „Pomysł przerzucenia na wspólnoty kościelne wypłaty odszkodowań ofiarom nadużyć seksualnych poszczególnych księży i zakonników jest nie tylko niesprawiedliwy, ale wręcz diaboliczny. Aż dziw, że pojawił się w publikacjach części dziennikarzy uznawanych za katolickich i w wypowiedziach niektórych duchownych” – uważa redaktor naczelny tygodnika.
Niedziela
„Niezależnie od tego, czy po pandemii świat będzie już zupełnie inny, czy szybko wrócimy na stare tory, jedno stało się na pewno: przyspieszyliśmy niebywale, jeśli chodzi o przenoszenie naszych aktywności do Internetu” – pisze w najnowszym numerze „Niedzieli” Tomasz Chojnacki. „Polskie dzieci biją na głowę swoich rówieśników z Europy pod względem posiadania smartfonów. Właściwie powszechny jest też ich dostęp do Internetu. Czy potrafimy sprostać wyzwaniom, które się z tym wiążą?” – czytamy z kolei w tekście Moniki Jadnak.
Przewodnik Katolicki
Ksiądz Artur Stopka podsumowuje w najnowszym „Przewodniku Katolickim” kadencję rzecznika KEP. „Pojawia się świetna okazja, by postawić pytanie o strategię komunikacyjną Kościoła w Polsce na przyszłość. Brzmi poważnie, bo sprawa naprawdę jest istotna” – czytamy. Ks. Mirosław Tykfer podejmuje z kolei temat tego, w jaki sposób komunikuje się ze światem papież Franciszek i jak jest przez to odbierany. „Franciszek nie kluczy, nie lawiruje. Nie bawi się w polityka. Jest spójny, jak spójna jest jego osoba i działanie” – pisze redaktor naczelny.
Tygodnik Powszechny
„Sytuacja osób bezdomnych podczas epidemii obudziła ludzką solidarność, ale wstydem dla naszego państwa jest to, że ono nie zrobiło nic” – mówi s. Małgorzata Chmielewska w rozmowie z Anną Goc, którą znajdziemy w najnowszym wydaniu „Tygodnika Powszechnego”. Józef Majewski pisze z kolei o Wacławie Hryniewiczu OMI. „Bez przesady można w nim widzieć najwybitniejszego polskiego teologa. Jego myśl pozostaje najbardziej pasjonującą współczesną polską propozycją teologiczną, rozpoznawalną w świecie. Żadna inna koncepcja nie budziła aż tyle podziwu, ale i sprzeciwu, uznania, ale i krytyki” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |