fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Zawsze chciał być rozgrywającym, a był jedynie rozgrywanym. Dziś od niego zależy trwałość władzy Kaczyńskiego. Pytanie tylko, czy Jarosław Gowin gra o Polskę, czy o lepszy stołek dla siebie?” – pisze Aleksandra Pawlicka. Przeczytamy również o migracji do Europy, która nadal ma miejsce. „Rozpoczął się sezon przypływów. Przyjmowanie uchodźców z Afryki jest dla mieszkańców Lampedusy i Pozzallo naturalne, ale gdy jeden z nich przypłynął z koronawirusem, coś pękło. Pojawił się lęk” – podkreśla na łamach „Newsweeka” Jarosław Mikołajewski.

Do Rzeczy

„To jedna z najbardziej podłych afer, do których doszło na amerykańskich kampusach w ich długiej historii. Jej ofiarą padł brytyjski prof. Norman Davies, wybitny znawca dziejów Polski i Europy. Sprawcami intrygi była anonimowa grupa naukowców, która za pomocą zakulisowych działań postanowiła zniszczyć jego karierę. Powód? Norman Davies w swoich pracach zbyt mało krytycznie pisał o postawach Polaków wobec Żydów” – pisze w najnowszym numerze „Do Rzeczy” Piotr Zychowicz.

Polityka

„Angela Merkel cierpliwie tłumaczy obywatelom matematykę pandemii i ogłasza metodyczny plan rozmrażania państwa. Czesi i Austriacy publikują szczegółowe harmonogramy działań do czerwca. Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski niczego nie tłumaczą, po prostu wpuszczają Polaków z powrotem do lasów, do sklepów i kościołów, zapowiadając trzy kolejne transze ulg w dalszej, mglistej perspektywie” – pisze Karol Jałochowski w „Polityce”. O tym, że narodowa kwarantanna sprzyja domowej przemocy pisze z kolei Agata Szczerbiak. „Marzec w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111) był rekordowy. Przez 11 lat pracowniczki i wolontariuszki Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która go prowadzi, nie odebrały tyle wiadomości (było ich 1145), telefonów (5239) i tak często nie interweniowały, ratując zdrowie i życie (76). Potwierdzają się płynące z zagranicy informacje o wzroście przemocy domowej w czasie pandemii” – czytamy.

Sieci

Na łamach nowego numeru „Sieci” Michał Karnowski rozmawia z prof. Zdzisławem Krasnodębskim, socjologiem, filozofem społecznym, publicystą, posłem do Parlamentu Europejskiego. Prof. Krasnodębski komentuje obecną sytuację związaną z epidemią koronawirusa,  mówi o tym, jakie może mieć ona skutki w przyszłości. „Mimo postępującej globalizacji rzadko zdarzają się sytuacje o tak prawdziwie globalnym, wszechogarniającym charakterze. W tym wymiarze można to porównać do wojen światowych, które nawet jeśli nie toczyły się na całym świecie, to ich echa i konsekwencje docierały do każdego zakątka ziemi, wpłynęły na losy całego świata” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze