fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” Aleksandra Pawlicka pisze o Ordo Iuris. „Są w ministerstwach, sądach, samorządach i szkołach. Stanowią zaplecze eksperckie episkopatu, kancelarii premiera i prezydenta. Ordo Iuris to siła napędowa rewolucji światopoglądowej, którą zapowiada władza” – czytamy. „Węgrzy stracili największy z niezależnych portali. W 10-milionowym kraju miał on średnio milion czytelników dziennie i ogromny wpływ na kształtowanie debaty publicznej” – pisze z kolei Jacek Pawlicki.

Wprost

„30 lipca z Przylądka Canaveral na Florydzie wyruszyła kolejna misja na Marsa. Prym wiodą Amerykanie, ale to Polacy już 100 lat temu spoglądali w stronę Czerwonej Planety” – pisze Paweł Bednarz. Katarzyna Pinkosz pisze z kolei o siedmiu nawykach, które skracają życie mężczyzn w Polsce. „Polak z wyższym wykształceniem może żyć nawet 12 lat dłużej niż ten, który skończył tylko szkołę podstawową. Tak szokująca różnica wynika głównie z różnic w stylu życia” – czytamy.

Do Rzeczy

„Po wybuchu pandemii kurs złotego mocno spadł. Boleśnie odczuli to frankowicze i importerzy, ale nie tylko. Wzrosły też ceny wynajmu powierzchni w galeriach handlowych, biurowcach czy magazynach – bo za nie w większości płaci się w euro. Dlaczego?” – tłumaczy Jacek Krzemiński w tekście „Polska strefa euro”.

Polityka

„Stało się. Po 86 latach muezini znów wezwali na modlitwę do Hagii Sophii. Stambulska świątynia, która przez prawie tysiąc lat była najważniejszym kościołem chrześcijaństwa, potem – po zdobyciu Konstantynopola przez Osmanów – przez pięć wieków meczetem, w końcu muzeum na mocy decyzji Atatürka z 1934 r., znów należy do muzułmanów. W piątkowe popołudnie pod imponującą kopułą, którą według chrześcijan musi podtrzymywać sam Bóg, pojawiły się najwyższe władze tureckie, ze sprawcą całej odmiany prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem na czele” – czytamy w najnowszej „Polityce”.

Sieci

W tym tygodniu w „Sieci” przeczytamy rozmowę z premierem Mateuszem Morawieckim. „W sprawie praworządności uzyskaliśmy najlepsze możliwe rozwiązania, jakie były do uzyskania w tych okolicznościach” – ocenia Mateusz Morawiecki. Komentuje także zachowanie części europejskiego establishmentu, który próbuje wywyższać się ponad Viktora Orbana i głowę naszego rządu. „Są tacy, którzy chcieliby Polskę i Węgry ukąsić i znów traktować nie po partnersku, tylko jak uczniaków. To się nie udało, jesteśmy asertywni i skuteczni, stąd u niektórych zgrzytanie zębami” − czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze