Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii
Zapraszam na przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
„Historia tamtych dni, tamtego strajku, narodzin tamtej Solidarności – jedna z najpiękniejszych polskich historii. Trzeba ją opowiedzieć córce. Wszystkim córkom” – pisze o wielkim ruchu społecznym na łamach „Newsweeka” Tomasz Lis. Dawid Karpiuk podejmuje za to temat Białorusinów w Polsce. „Granice zmieniali, bili nas i wywozili w świat. Ale wracaliśmy, bo ten dziwny kawałek ziemi jest nasz – mówią podlascy Białorusini, przyglądając się protestom w Mińsku”.
Wprost
„Mimo apeli lekarzy aż 55 proc. Polaków w tym roku nie planuje szczepienia przeciwko grypie” – pisze Paulina Socha-Jakubowska w internetowym tygodniku „Wprost”. „Jeżeli dzisiejsza sytuacja epidemiologiczna nie skłania Polaków do refleksji na temat konieczności profilaktyki, to nie wiem, co jeszcze mogłoby skłonić. Może przykłady włoskie, brazylijskie i amerykańskie. A w zasadzie to, co z tych przykładów wynika: skrajne problemy osób, które mają możliwość zaszczepienia się, a które z jakichś powodów, zwykle z niewiedzy, strachu, z powodu działania ruchów antyszczepionkowych i dezinformacji, którą szerzą, się nie szczepią” – tak wyniki badania na zlecenie „Wprost” komentuje dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Do Rzeczy
„Rozgłośnia, która w manifeście założycielskim obiecywała przestrzeń wolnej debaty, miesiąc po starcie zamieniła się̨ we własną antytezę” – przekonuje Marcin Makowski w tekście „Nowy Wspaniały Świat” opublikowanym na łamach tygodnika „Do Rzeczy”. Przeczytamy również o sytuacji za naszą wschodnią granicą. „Dopóki mnie nie zabijecie, nie będzie innych wyborów – ostrzegł Aleksandr Łukaszenka. Po największej w historii kraju demonstracji jego przeciwników i paraliżujących kraj strajkach dopuścił pomysł nowych wyborów, ale dopiero po zmianie konstytucji. Czy ostatni dyktator Europy pójdzie w ślady Jaruzelskiego, czy czeka go los Ceaușescu i Kaddafiego?” – zastanawia się Jacek Przybylski w tekście „Łukaszenka walczy o życie”.
Polityka
„Białoruska rewolucja jest pierwszym krokiem ku niezależnej Białorusi, narodzinami nowoczesnego narodu i ostatnim akordem rozpadu ZSRR. Tylko musi się udać” – pisze Sławomir Sierakowski. W „Polityce” przeczytamy również rozmowę z Tomaszem Terlikowskim na temat środowisk LGBT. „Silny konflikt polityczny i cywilizacyjny na tym tle dotyczy nie tylko Polski i nie tyle samych osób homoseksualnych, ile liberalno-lewicowych postulatów dotyczących zmian prawnych, politycznych, kulturowych, które z perspektywy prawicy są kluczowe” – czytamy.
Sieci
Dymisja Łukasza Szumowskiego wzbudziła wiele komentarzy i wątpliwości. W wywiadzie udzielnym Edycie Hołdyńskiej („Nie uciekam od odpowiedzialności”) były minister zdrowia wyjaśnia swoją decyzję oraz czas jej ogłoszenia. „Odchodzę teraz, kiedy znacznie więcej wiemy o pandemii, kiedy wiemy, jak reagować, a nie w trakcie burzy. Mieliśmy sztorm, kiedy razem z polskim rządem musieliśmy przygotować służbę zdrowia do całkowicie nowej, kryzysowej sytuacji. Kiedy nie było na świecie nawet testów na koronawirusa, bo nie znaliśmy dobrze tej choroby. Kiedy nie było sprzętu, a informacje były szczątkowe. Szczątkowe o chorobie, a coraz bardziej dramatyczne o jej konsekwencjach. Kiedy musieliśmy stworzyć system, który nie zmuszałby polskich medyków do decydowania o tym, kto zakażony koronawirusem ma przeżyć. Odszedłem, kiedy przygotowaliśmy Polaków na walkę z wirusem. Od początku roku obserwowaliśmy to, co się działo w Chinach, potem w Europie, we Włoszech. Widzieliśmy rozmiar tragedii. Kiedy dotarło do nas, że to nie jest wirus, który rozejdzie się tylko po Dalekim Wschodzie, że jest blisko, i stało się jasne, że do nas także dotrze, zdecydowaliśmy się na lockdown” – wyjaśnia Łukasz Szumowski w tygodniku „Sieci”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |