fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” Aleksandra Pawlicka pisze o pustoszejących kościołach. „Wierni nie chcą politycznych kazań, ideologicznej wojny i poniżania przez księży. Ale biskupi pozostają na to głusi. I ślepi, skoro nie widzą pustoszejących kościołów” – czytamy. Adriana Kloskowska zwraca z kolei uwagę na to, że kiedy pomagamy dzieciom w nauce powinniśmy kierować się tym, aby uczyć je samodzielności. „Rodzice często pomagają swoim dzieciom w odrabianiu lekcji. Ważne jednak, żeby to była pomoc, a nie wyręczanie” – pisze autorka.

Wprost

„COVID-19 od początku jest wykorzystywany w rozgrywkach politycznych. Gdyby była wspólna polityka wszystkich krajów, kiedy wirus był jeszcze tylko w Chinach, szybko udałoby się ograniczyć epidemię. Dziś nawet szczepionka nie musi oznaczać jej końca” – zauważa Katarzyna Pinkosz w internetowym tygodniku „Wprost”. O tym, że Polskę może czekać kryzys pisze z kolei Paweł Bednarz. „Polsce zagraża głębszy kryzys gospodarczy. Nie chodzi tutaj tylko o pandemię. Prof. Stanisław Gomułka wskazuje, że kolejne lata mogą być równie trudne dla polskiego budżetu i rząd już dziś powinien myśleć o tym, jak uniknąć turbulencji” – czytamy.

Do Rzeczy

„I znów wszyscy cofnęli się znad przepaści. Z trudem, ale schowali do kieszeni urazy i wzajemne podejrzenia. Wizja nowych wyborów zadziałała jak zimny prysznic” – zauważa Piotr Semka na łamach „Do Rzeczy” w artykule „Negocjacje znad krawędzi”. „W Zjednoczonej Prawicy nie jest spokojnie, ponieważ relacje mają tam – inaczej niż w zachodnich organizacjach partyjnych – naturę personalną. Dokąd to zaprowadzi obóz władzy?” – pyta Łukasz Warzecha w tekście „Nieuniknione spięcie”.

Polityka

Tygodnik „Polityka” porusza ważny temat dostępności szczepionek przeciwko grypie. „Od piątku nikt nie może na receptę kupić więcej niż jedną dawkę szczepionki przeciw grypie, a bez recepty apteka nie sprzedaje. Ministerstwo Zdrowia – jak twierdzi Adam Niedzielski, jego szef – zdecydowało się na wprowadzenie reglamentacji z obawy przed spekulacją: był przypadek, że jedna osoba zakupiła 25 szczepionek. Argumentacja, jaką najstarsi pamiętają z PRL. Prawda – wtedy i obecnie – jest taka, że ministerstwo sprawę zawaliło, szczepionek jest za mało. Reglamentacja niczego więc nie poprawi” – pisze Joanna Solska.

Sieci

Jan Rokita w tygodniku „Sieci” w artykule „Premier ze wspomaganiem” opisuje, jak zmieni się oblicze rządu po rekonstrukcji i wejściu w jego struktury lidera Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego. Porównuje aktualne działania prezesa partii do strategii Józefa Piłsudskiego, który także sprawował nadzór nad wojskiem. „Obecnie zaś, jeśli formułowane zapowiedzi spełnią się w najbliższych dniach, Kaczyński będzie kierować armią, sprawami wewnętrznymi, administracją, służbami specjalnymi oraz prokuraturą i sprawiedliwością. Rzecz jasna, jeśli wziąć pod uwagę, że ani Błaszczak, ani Kamiński nie są politykami podmiotowymi i nie mają własnego zaplecza, kluczowy dla dalszego działania rządu okaże się zapewne nadzór lidera partii nad Ziobrą, gdyż tylko on posiada zarówno talent polityczny, jak i realny potencjał, umożliwiający prowadzenie własnej podmiotowej polityki. Z kolei obszar dominium premiera kurczy się do kwestii gospodarczo-społecznych oraz międzynarodowej dyplomacji, czyli stref, w których Kaczyński miał zawsze poczucie niskiej kompetencji i niedostatku kwalifikacji” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze