fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Przeżywamy dziś powrót do czasów sprzed nowoczesności, ponownie zamknęliśmy się w małych wspólnotach” – mówi na łamach „Newsweeka” socjolog prof. dr hab. Marek Krajewski, współautor badania „Życie codzienne w czasach pandemii” w rozmowie z Renatą Kim. W tygodniku znajdziemy również komentarz do sytuacji politycznej w Europie. „Opinie o rozpadzie Unii z powodu epidemii są przedwczesne. Potrzeba europejskiej solidarności jest dziś nie tylko moralnym obowiązkiem” – mówi politolog Piotr Buras.

Do Rzeczy

W najnowszym numerze „Do Rzeczy” przeczytamy o tym, czy obecny kryzys spowodowany koronawirusem będzie porównywalny do tego z lat trzydziestych ubiegłego wieku. „Światowy kryzys z XX w. dał o sobie zapomnieć dopiero po dekadach. Jak będzie teraz?” – zastanawia się Jakub Wozinski w artykule „Czas biedy”. „Izolacja to samobójstwo gospodarcze” – mówi z kolei Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute, w rozmowie z Maciejem Pieczyńskim.

Polityka

Tygodnik „Polityka” stara się odpowiedzieć na pytanie o to, kiedy wróci normalność. „Próba wyjścia z antywirusowych obostrzeń zmusza do wyboru między zdrowiem obywateli, ich wolnością i pomyślnością ekonomiczną. Z czegoś będziemy musieli zrezygnować” – podkreśla Łukasz Wójcik. Przeczytamy również o obawach naszych wschodnich sąsiadów. „Wielu Rosjan obawia się, że pandemia będzie pretekstem do wprowadzenia totalnej inwigilacji. Bo na nic innego ze strony państwa chyba już nie liczą” – czytamy.

Sieci

Na okładce tygodnika „Sieci” hasło „Bitwa o wybory”, zapowiadające tekst o politycznym sporze wokół terminu i formy wyborów prezydenckich. Konrad Kołodziejski w materiale „Wysychanie Polski” szeroko omawia symptomy nadchodzącej suszy. Odnosi się zarówno do aktualnej sytuacji, ostatnich pięciu lat i historii najnowszej, gdzie susze występowały cyklicznie. Dziennikarz opisuje aktualną sytuację zagrożenia pożarowego w Polsce. „Mapa zagrożeń pożarowych w Polsce jest – nie licząc wąskiego paska na wybrzeżu Bałtyku – w całości czerwona. Lasy Państwowe informują, że od początku roku do drugiej połowy kwietnia wybuchło blisko 2,7 tys. pożarów w lasach, z czego ponad 75 proc. właśnie w kwietniu” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze