fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

Na okładce najnowszego numeru „Newsweeka” kard. Stanisław Dziwisz i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. „Pierwszy jest zwykłym księdzem, drugi kardynałem, byłym sekretarzem Jana Pawła II. Konflikt księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego ze Stanisławem Dziwiszem może rozsadzić archidiecezję krakowską. Ale to także spór o kształt polskiego Kościoła i dziedzictwo Jana Pawła II” – pisze Jacek Tomczuk. „Na biurku księdza Isakowicza-Zaleskiego w podkrakowskich Radwanowicach, gdzie prowadzi ośrodek dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, stoi akwarium. Dbają o nie podopieczni. – Musi mieć filtr, żeby woda się nie zamuliła, a ryby miały czym oddychać. I tego filtra w polskim Kościele nie ma. Brakuje dopływu świeżego powietrza, zaczynamy się dusić. Kościół musi być przezroczysty, a nie udawać oblężoną twierdzę. To była dobra strategia na czasy komunizmu – ks. Isakowicz-Zaleski waży słowa. Wie, że jest na wojnie z kurią krakowską, większością polskich biskupów i kard. Stanisławem Dziwiszem, któremu zarzucił kłamstwo i tuszowanie afer seksualnych” – czytamy.

Wprost

„Niedawno w Toruniu chory na koronawirusa zmarł zanim udało się dla niego znaleźć miejsce na oddziale intensywnej terapii. Nie było dla niego łóżka w całym województwie kujawsko – pomorskim” – alarmuje Szymon Krawiec na łamach internetowego tygodnika „Wprost”. Katarzyna Pinkosz zwraca z kolei uwagę, że koronawirus nie jest jedyną przyczyną śmierci w Polsce i nie możemy lekceważyć innych chorób. „300 osób każdego dnia umiera w Polsce z powodu raka, ale takich danych codziennie nie podaje ministerstwo. Mamy zapaść w profilaktyce nowotworów, pacjentom nadal trudno dostać się do lekarza. Za dwa lata zobaczymy skutki epidemii strachu” – pisze publicystka.

Do Rzeczy

W najnowszym numerze „Do Rzeczy” sporo miejsca poświęcono kryzysowi w Watykanie i papieżowi Franciszkowi. „Żyjemy w bardzo okrutnym społeczeństwie” – mówi biskup Athanasius Schneider w rozmowie z Pawłem Lisickim, przekonując, że „w przyszłości papieże będą musieli odpokutować za obecne błędy”. Hierarcha już od kilku lat jest znanym krytykiem Ojca Świętego, jego opinia nie powinna więc nikogo dziwić. Przeczytamy również o leku na koronawirusa. „Mamy polski lek na koronawirusa – ogłosiła kilka dni temu polska firma farmaceutyczna, wzbudzając kolejny raz nadzieje pacjentów na koniec koszmaru pandemii. Czy te nadzieje się spełnią?” – zastanawia się Katarzyna Pinkosz w tekście „Kandydat z referencjami”.

Polityka

O brakujących szczepionkach przeciwko grypie robi się coraz głośniej. Polacy tracą cierpliwość, bo sezon zachorowań zbliża się wielkimi krokami, a sposoby na profilaktykę są niedostępne. „Reglamentacja szczepionek przeciw grypie nie spowodowała, że stały się dostępne. Nie mogą ich zdobyć nawet pielęgniarki, lekarze czy seniorzy 75 plus, którym należą się za darmo. Im grypa bliżej, tym większy bałagan” – pisze Joanna Solska. W „Polityce” znajdziemy również esej Olgi Tokarczuk. „Człowiek chyba po raz pierwszy w swej historii przeżywa tę dojmującą skończoność świata. Wieczorami śledzi życia innych ludzi na ekranach swoich bystrych urządzeń i ogląda tych, których jeszcze sto lat temu nie miałby szans spotkać na swojej drodze” – pisze noblistka.

Sieci

Grzegorz Górny na łamach „Sieci” w artykule „Trzęsienie ziemi w Watykanie” opisuje dymisję kard. Angelo Becciu. „Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej wydało lakoniczny komunikat, że purpurat złożył na ręce Franciszka rezygnację z funkcji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz zrzekł się wszystkich przywilejów wynikających z posiadania godności kardynalskiej, m.in. prawa udziału w konklawe. Wskazuje, że… komunikat przyjęto z niedowierzaniem. Zdarzało się, że wysocy dostojnicy watykańscy sami składali dymisję z zajmowanych przez siebie urzędów. Nie zdarzyło się jednak nigdy, by jakiś kardynał dobrowolnie zrezygnował z przysługujących mu przywilejów” – pisze publicysta.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze