Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
Na okładce „Newsweeka” tenisistka, którą zna już cały świat – Iga Świątek. „Chcę wygrać olimpijskie złoto i wszystkie turnieje wielkoszlemowe. Daję sobie na to całą karierę” – mówi Iga Świątek w szczerej rozmowie z Tomaszem Lisem. Cezary Michalski pisze z kolei o obecnej sytuacji na naszej scenie politycznej. „Kaczyński i Morawiecki tak bardzo skupili się na powstrzymaniu Ziobry, jakby nie widzieli, że rządzone może zaraz wpaść w poważny kryzys. Kaczyński próbuje gasić pożary w swoim obozie bez wyraźnego i skutecznego nacisku opozycji” – czytamy.
Wprost
Joanna Miziołek w internetowym tygodniku „Wprost” pisze o sytuacji w rządzie po rekonstrukcji. „Sytuacja w rządzie jest bardzo napięta, jesteśmy emocjonalnie poobijani. A przed nami jeszcze wielomiesięczna batalia z epidemią, która będzie nas wykrwawiać” – mówi osoba z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego. „Nie w wakacje, nie na początku września, i – przynajmniej nie w tradycyjnej formule – nie w połowie października. Zapowiadany właściwie ruch obywatelski Rafała Trzaskowskiego wystartuje oficjalnie w sobotę, 17 października” – pisze z kolei Dariusz Grzędziński.
Do Rzeczy
W najnowszym numerze „Do Rzeczy” przeczytamy o prawach zwierząt. „Pytanie o granicę rozszerzania ludzkich praw na zwierzęta nie jest jedynie retoryczne. Bojownicy o „prawa zwierząt” nigdy nie wyjaśnili, gdzie jest limit i dlaczego krowa ma mieć tak szerokie prawa, a już szczur niekoniecznie. Chociaż może po prostu nie wszystko nam jeszcze powiedzieli” – pisze Łukasz Warzecha. Paweł Lisicki pisze z kolei o narastającym strachu wokół pandemii. „Nie mam wątpliwości, że pierwszą ofiarą narastającej psychozy w związku z epidemią koronawirusa jest zdrowy rozsądek. Co gorsza, trudno wskazać, kto za to odpowiada. W trójkącie opinia publiczna, media, politycy (władza) każda ze stron ma tu swoje zasługi” – czytamy.
Polityka
Tygodnik „Polityka” pisze o nadużyciach finansowych w Watykanie. „Zdymisjonowanemu niedawno przez papieża Franciszka kardynałowi Angelo Becciu nie postawiono dotąd zarzutów, ale przybywa doniesień o jego podejrzanych transakcjach finansowych z wykorzystaniem watykańskich funduszy i instytucji. Do sprawy kupna londyńskiej nieruchomości za ponad 300 mln euro dochodzą nowe. Niektóre wyglądają na przykłady nepotyzmu w stylu „trzeba dbać o własną rodzinę’’. Na tej zasadzie Becciu, były szef kongregacji do spraw kanonizacji, a wcześniej szef watykańskiego odpowiednika kancelarii premiera, miał przekazać 230 tys.” – czytamy.
Sieci
W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze zbierają informacje o rozpędzającej się drugiej fali pandemii koronawirusa i starają się odpowiedzieć na pytania, które nurtują wszystkich: Kiedy będzie szczepionka? Czy atakujący nas wirus jest teraz mniej zjadliwy? Jakie obostrzenia naprawdę przyniosą efekt? Jak długo społeczeństwo wytrzyma tak duże napięcie i rosnące poczucie zagrożenia? W artykule „Druga, ale inna fala COVID-19” Marek Budzisz omawia kwestię drugiej fali pandemii. Wskazuje, że już pod koniec sierpnia brytyjski „New Scientist” zastanawiał się, czy wirus powodujący COVID-19 stał się mniej zabójczy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |