Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
W najnowszym numerze „Newsweeka” Renata Grochal komentuje działania rządu związane z drugą falą epidemii koronawirusa. „Premier jest jak dyrygent na Titanicu, który sprawia wrażenie, jakby nie widział, że statek zderzył się z górą lodową. Zaklinanie rzeczywistości w pandemii prowadzi kraj pod wodę” – czytamy. Znajdziemy również rozmowę z Justyną Kowalczyk-Tekieli. „Nie po to wychodziłam za mąż, by teraz wyjeżdżać przez 300 dni w roku za granicę. Moją pasją stało się teraz smakowanie życia” – opowiada była narciarka.
Wprost
„Reprezentacja polityczna antycovidowców już tu jest” – twierdzi w rozmowie z internetowym tygodnikiem „Wprost” dr Tomasz Rożek. Dziennikarz i popularyzator nauki przestrzega przed traktowaniem koronawirusowych sceptyków jako spójnej grupy. „Niezwykle trudno jest się przyznać do tego, że to, co się mówiło i to, co się sądziło, jest nieprawdą. Za to łatwo wytłumaczyć sobie wiele różnych hipotez przez nawet najbardziej abstrakcyjne hipotezy. Niestety, tak działamy. To działa w dwie strony. Zdolność autorefleksji jest prawdziwym darem, który można też sobie wypracować, ale mam wrażenie, że niewielu pracuje. Teraz mamy wielokrotnie więcej zakażeń, ale dalej nie widzimy obrazków z Włoch. Chciałbym się mylić i obym się mylił, ale myślę, że one się pojawią” – czytamy.
Do Rzeczy
„To przede wszystkim geje są agresorami w Kościele” – mówi w rozmowie z Tomaszem Rowińskim ks. prof. Dariusz Oko. „Tematem zacząłem się zajmować w roku 2004, gdy w Krakowie na jednym ze spotkań z katolicką młodzieżą akademicką zobaczyłem, że propaganda homoseksualna zaczyna także na nią oddziaływać. Niedługo potem napisałem artykuł pt. »Dziesięć argumentów przeciw«, który został opublikowany na łamach »Gazety Wyborczej«. Wiele osób pytało mnie wtedy, czy nie napisałbym o problemie homoseksualnym w samym Kościele katolickim. Nie wiedziałem wtedy o tym praktycznie nic. Zacząłem otrzymywać jednak coraz więcej wiarygodnych materiałów o praktykach homoseksualnych w Kościele” – tłumaczy.
Polityka
Ewa Bińczyk apeluje w swoim tekście opublikowanym w „Polityce”, aby „zbojkotować marazm”, który powoduje, że nasza planeta niszczeje i coraz bardziej traci szansę na przetrwanie. „Aranżowanie przetrwania nie będzie łatwe i będzie musiało dokonać się w najbliższych dekadach. Najbogatsi raczej się od tego nie wzbogacą, a koncernom paliwowym i motoryzacyjnym nie będzie się to opłacało” – pisze publicystka. „Pierwsze dwie dekady XXI stulecia charakteryzował niezrozumiały obecnie marazm oraz bierność polityków wobec planetarnej katastrofy środowiskowej. Chodziło o ryzyko nagłej i gwałtownej zmiany klimatycznej, utratę żyznych gleb, wielkie wymieranie gatunków, destabilizację oceanów, przestrzelenie konsumpcyjne w krajach rozwiniętych, dramatyczny wzrost nierówności ekonomicznych i nowe, coraz ostrzejsze, konflikty o zasoby. Procesy te zdefiniowały tzw. antropocen – epokę, w której gatunek Homo sapiens okazał się siłą sprawczą o znaczeniu geologicznym” – czytamy.
Sieci
W wywiadzie „Wirus masowego rażenia” w tygodniku „Sieci” Dorota Łosiewicz rozmawia z dr. Pawłem Grzesiowskim, pediatrą, immunologiem, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Covid-19. Wirusolog podkreśla, że koronawirusa nie można bagatelizować. „Wirus jest groźny, ponieważ bardzo szybko się rozprzestrzenia. Wywołuje zdarzenia masowe, tzn. w krótkim tempie pojawia się bardzo duża liczba chorych […]. Jeśli 10 proc. chorych ląduje w szpitalach, część z nich umiera, to jest to problem. Przy takiej masowości wirusa żaden system ochrony zdrowia nie wytrzyma, bo nie ma takich rezerw. Nikt nie buduje tysiącłóżkowych szpitali, które sobie czekają na lepsze czasy”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |