Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
W najnowszym numerze „Newsweeka” tematem numer jeden są wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. „Trumpizm bez Trumpa? Na razie nikt nie ma takiego stylu i tego specyficznego połączenia osobowości z charakterem. To jest jednocześnie klaun, gwiazda jakiegoś reality show, celebryta grający rolę bogatego biznesmena. Nie wiem, czy jest inny republikanin, który od razu wejdzie w jego rolę. Pewnie będą próbować. Może jego syn” – mówi Anne Applebaum. Przeczytamy również o tym, że liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce rośnie nie tylko ze względu na nieodpowiedzialność, ale także przez nieodpowiednie działanie służb sanitarnych. „Nie dość, że nie brakuje takich, którzy narażają zdrowie i życie innych, to wspiera ich w tym niewydolny system ochrony sanitarnej” – pisze Mariusz Kowalczyk.
Wprost
W tygodniku „Wprost” znajdziemy komentarz do propozycji prezydenta Andrzeja Dudy na nowy kompromis aborcyjny. „Prezydent właśnie zrobił polityczny szpagat. Efekt jest taki, że jego propozycja ustawy nie znalazła aprobaty w klubie PiS, a Andrzej Duda tylko rozwścieczył obrońców życia” – uważa Joanna Miziołek. „Teorie, że wyrok TK jest kołem ratunkowym rzuconym władzy, która nie radziła sobie z pandemią, można włożyć między bajki. Sąd miał go ogłosić ponad miesiąc temu, ale o przesunięciu terminu zdecydowały… wypadki losowe i strach prezes Julii Przyłębskiej” – pisze z kolei Marcin Dobski.
Do Rzeczy
– Matka Polka mimo trudności, które niesie ze sobą współczesny świat, trzyma się mocno. I chce świętego spokoju, a nie feministycznej rewolucji – uważa Kamila Baranowska w artykule „Jeszcze matka Polka nie zginęła”. – Po fali demonstracji Strajku Kobiet nikt nie wie, co dokładnie myśleć o bilansie zajść. To trudny egzamin dla premiera Mateusza Morawieckiego. Od tego, jak przetrwa tę próbę, zależy jego pozycja w obozie PiS – przekonuje z kolei Piotr Semka w artykule „Nikt nic nie wie, czyli polski film”.
Polityka
„Zwycięstwo Joe Bidena to dopiero początek jego problemów – teraz musi przetrwać co najmniej dwa lata z wrogim Senatem i przekonać pół Ameryki, że nie „ukradł” wygranej” – pisze w najnowszym wydaniu polityki Tomasz Zalewski. „Ogólnopolski Strajk Kobiet zaczynał jako grupa wkurzonych, a dziś jest coraz bliżej polityki. Kim są organizatorki największych od lat protestów?” – o tym piszą Agata Szczerbiak, Aleksandra Żelazińska.
Sieci
W artykule „Aż poleje się krew” Marek Pyza i Marcin Wikło omawiają okoliczności związane z protestami. Zaznaczają, że wydarzenia te nie zostały zapoczątkowane w dniu wyroku TK. „Do ulicznej rewolty szykowano się dużo wcześniej. Jej założenia są gotowe od dawna, bo już od 2016 r., gdy Bartosz Kramek z fundacji Otwarty Dialog opublikował swój manifest „Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!”. Sięgnięcie do tej publikacji pozwala zobaczyć, że mamy do czynienia z kolejną realizacją drobiazgowego planu obalenia znienawidzonej władzy. Nie udaje się w kolejnych wyborach, więc próbuje się na ulicy. W najgorszym możliwym czasie” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |