fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” przeczytamy między innymi o autobiografii Woddy’ego Allena. Reżyser publikację wydał przy okazji oskarżeń, jakie padają w kontekście jego osoby. Chodzi o skandale seksualne. „W swojej autobiografii Woody Allen jak z kapelusza wyjmuje kolejne anegdoty, ale kpiarski ton nie przykrywa rzeczywistego celu tej książki: żarliwej obrony swojego dobrego imienia” – pisze Łukasz Knap.

Wprost

„Po blisko roku od wejścia Szymona Hołowni do polityki o nim i jego ludziach dowiadujemy się coraz więcej. Chociaż w pierwszej linii ruchu widać nowe twarze, to za ich plecami stoją ludzie związani w przeszłości z PO i Donaldem Tuskiem” – zauważa Marcin Dobski na łamach internetowego tygodnika „Wprost”. „Hołownia stał się nadzieją dla wielu Polaków, ponieważ nie jest skażony polityką, nie ma z nią związanego balastu, jak strony obecnego sporu politycznego. Uchodzi za zbuntowanego obserwatora, który nie godząc się na to co dzieje się w kraju, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Nie przymierzając, jak Paweł Kukiz w 2015 r. Podobnie jak Nowoczesna i Ryszard Petru” – czytamy.

Do Rzeczy

„Unii trzeba powiedzieć: dość. Polexit – mamy prawo o tym rozmawiać” – to temat okładkowy najnowszego numeru „Do Rzeczy”. „Unia w kształcie zaprojektowanym przez Schumana i innych jej założycieli, jako wspólnota gospodarcza, oparta na trzech swobodnych przepływach (kapitału, pracy oraz towarów i usług), była politycznie niesterowna, funkcjonowała tylko o tyle, o ile była co do jej funkcjonowania jednomyślna zgoda – a ta była tak długo, jak długo trwała prosperity. Gdy zaczęły się problemy, naturalny odruch kazał każdemu z państw radzić sobie z nimi na własną rękę” – pisze Rafał Ziemkiewicz.

Polityka

„Hierarchiczny Kościół powołany w Polsce przez papieża Wojtyłę okazał się pełen grzechu, występku i pychy. Zraził do siebie wierzących i nie, a zwłaszcza najmłodsze pokolenia” – pisze Adam Szostkiewicz w najnowszej numerze „Polityki”. „Siedzimy na huśtawce społecznej i politycznej. Z jednej strony dyscyplina sanitarna, z drugiej masowe manifestacje oraz bandyckie rozróby na ulicach. Chaos, bezładne poczynania władzy, jak zapowiedź tzw. narodowej kwarantanny, wzmacniają nasz niepokój” – czytamy z kolei w artykule „Jak kwarantanna odbije się na naszym zdrowiu” autorstwa Martyny Bundy i Ewy Wilk.

Sieci

Grzegorz Górny w tygodniku „Sieci” w artykule „Zniszczyć autorytet Jana Pawła II” pisze o ataku medialnym na świętego Jana Pawła II, jaki nastąpił tuż po opublikowaniu przez Watykan raportu w sprawie byłego kardynała Theodore’a McCarricka. „Choć raport Sekretariatu Stanu liczył ok. 450 stron i został sporządzony po włosku i angielsku, już parę godzin po jego upublicznieniu w Polsce runęła cała lawina komentarzy narzucająca jego interpretację”. Grzegorz Górny podaje konkretne osoby i nazwiska, które zaangażowały się w oczernianie polskiego papieża. „Nim ktokolwiek zdążył przeczytać watykański tekst, już wiedział, co ma o nim myśleć. Medialne tuby wbijały ludziom do głowy przekonanie, że polski papież miał nieczyste sumienie, a więc nie może być autorytetem w sprawach moralnych. Uważna lektura raportu musi jednak prowadzić do odwrotnych wniosków. Dokument jest bowiem najlepszym dowodem na niewinność Jana Pawła II” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze