fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” przeczytamy o tym, jak Polacy znoszą izolację. Mimo plusów, takich jak większa ilość czasu spędzanego z bliskimi, są też minusy. Wielu z nas jest zmęczonych siedzeniem w czterech ścianach bez możliwości „ucieczki”. „Zamknięci w domach, próbują pogodzić zdalną pracę i zdalną szkołę dzieci. W sumie im się udaje i tylko czasem czują, że zaraz wybuchną” – pisze Renata Kim opisując przykład Elizy z Warszawy. Najgorsze jest to, że czasem nie ma się po prostu gdzie podziać, a to powoduje psychiczne zmęczenie, które towarzyszy wielu z nas.

Wprost

Tygodnik „Wprost” jest już wydawany wyłącznie w wersji cyfrowej. W tym tygodniu znajdziemy na jego łamach rozmowę z filozofem Tomaszem Mazurem. „Byliśmy w przeszłości napadani, rabowani, mordowani, gwałceni. Dlatego politycy w tak skuteczny sposób wykorzystują ten strach w zarządzaniu społeczeństwem. W Polsce przekonanie, że ktoś nam zaraz coś zrobi albo odbierze trafia na podatny grunt, bo jesteśmy zalęknieni, a przez to podejrzliwi. Reasumując: na etapie straszenia kryzysem jako społeczeństwo radzimy sobie gorzej, ale jak już dojdzie do prawdziwego kryzysu, prawdopodobnie poradzimy sobie lepiej niż mieszkańcy zachodniej Europy” – mówi Tomasz Mazur, filozof, założyciel Centrum Praktyki Stoickiej.

Do Rzeczy

„Nie doszło do politycznego zderzenia Jarosława Kaczyńskiego z Jarosławem Gowinem. Ich konflikt przypominał pojedynek dwóch samochodów jadących pełnym gazem naprzeciwko siebie. I oto na krótko przed momentem katastrofy obaj kierowcy zatrzymali pojazdy, wysiedli z wozów, porozmawiali i osiągnęli porozumienie. Elektorat PiS odetchnął z ulgą. Jednak po obu stronach sporu niepokoje zostały” – pisze Piotr Semka w artykule „Zderzak w zderzak” opublikowanym w najnowszym numerze „Do Rzeczy”.

Polityka

W „Polityce” Rafał Kalukin pisze o możliwych scenariuszach przeprowadzenia wyborów. „Koperty, urny, stan wyjątkowy? Czy jeszcze coś innego? Wszystkie drogi wiodą do katastrofy. Z tych »wyborów« wyjdziemy jeszcze bardziej zniechęceni i skonfliktowani” – uważa publicysta. Joanna Podgórska pisze z kolei  o tym, jak koronawirus dotknął Kościół. „Pandemia to również czas społecznego testu. Jak wypada w nim polski Kościół? Najogólniej: ludzie lepiej niż instytucja” – czytamy.

Sieci

W nowym numerze „Sieci” dziennikarze zastanawiają się nad tym, czy rzeczywiście kwarantanna i zamrożenie gospodarki to słuszne rozwiązanie. Jan Rokita w artykule „Lockdown pod oskarżeniem” zauważa, że na świecie nie ma już powszechnego przerażenia wizją apokaliptycznej zarazy, a część międzynarodowych społeczności stara się podważać zasadność surowych restrykcji. „Lewicowemu rządowi Giuseppe Contego w każdej chwili grozi utrata większości, po tym jak jego sojusznik – były premier Matteo Renzi wraz ze swoją niewielką grupką renegatów z Partii Demokratycznej – wszczął ostrą kampanię przeciw dekretom rządowym wydłużającym czas obowiązywania restrykcji sanitarnych” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze